Kamera samochodowa – dlaczego warto ją mieć?

Komponując akcesoria do samochodu, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w kamerę samochodową. To jeden z najmodniejszych gadżetów motoryzacyjnych w ostatnim czasie. Rejestrowanie wydarzeń na trasie może się natomiast okazać niezwykle przydatne – na przykład w razie stłuczki czy konieczności udowodnienia braku winy w jakimś zdarzeniu drogowym. O wideorejestratorach opowiemy szerzej w poniższym artykule.

1. Kamera samochodowa – do czego jest potrzebna?

2. Jak wybrać kamerę samochodową?

Kamera samochodowa – do czego jest potrzebna?

Niezwykle przydatnym narzędziem – szczególnie jeżeli często podróżujesz – może się okazać kamera samochodowa. Pierwszą i najważniejszą funkcją jest możliwość nagrania niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Zarejestrowanie przebiegu np. stłuczki czy wypadku za pomocą zamontowanego w aucie wideorejestratora pozwala przede wszystkim w jasny i klarowny sposób dowieść braku winy. Nagranie niejednokrotnie przyczynia się do uniknięcia otrzymania mandatu.

Za pomocą kamery samochodowej można także nagrywać trasę czysto rekreacyjnie – na przykład jako element pamiątkowego filmu z rodzinnej wycieczki. Bardzo często udaje się też nagrać rozmaite zabawne sytuacje na drodze.

Za pomocą kamery samochodowej można także szlifować własne umiejętności. Przeanalizowanie nagrania i zaobserwowanie często popełnianych błędów pozwoli na wyeliminowanie ich u siebie i bardziej bezpieczną jazdę.

Jak wybrać kamerę samochodową?

Przede wszystkim kamera samochodowa musi zapewniać nagranie dobrej jakości – takie, na którym dokładnie i bez zakłóceń można obejrzeć przebieg zdarzenia. Jakość obrazu zależy od rozdzielczości, więc to właśnie na ten parametr należy zwracać uwagę podczas dokonywania wyboru odpowiedniego sprzętu. Minimalna rozdzielczość musi wynosić: 720p, czyli 1280×720 (HD). Najlepiej wybierać wideorejestratory, dysponujące możliwością stworzenia nagrania o jak najwyższej rozdzielczości. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaś kupno kamery samochodowej Full HD. Jak wiadomo – nagranie musi się gdzieś zapisywać. Trzeba zatem zwrócić uwagę na wbudowaną pamięć i jej pojemność. Najlepiej, by kamera miała możliwość zainstalowania karty pamięci.

Co jeszcze jest istotne? Jak najszerszy kąt nagrywania, czujnik ruchu (kamera uruchamia się wówczas, gdy auto zaczyna się poruszać), nagrywanie nocne, dobrej jakości uchwyt.

Kamery samochodowe mogą również zastąpić inne gadżety – na przykład, kiedy posiadają moduł GPS. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak tryb parkingowy czy aparat fotograficzny.

Skomentuj