3.4 C
Oslo
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsStudia w Polsce dla cudzoziemców

Studia w Polsce dla cudzoziemców

Studia-w-polsce-dla-cudzoziemcow

Studia

 

Studia wyższe można odbywać na uczelniach publicznych i niepublicznych, czyli m.in. na uniwersytecie, politechnice, w akademii i szkole wyższej. Co do zasady uczelnie publiczne są dotowane z budżetu państwa i nie pobierają opłat za studia dzienne. Studia na uczelni prywatnej są płatne.

Studia można odbywać w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Generalnie zajęcia na studiach stacjonarnych (zwanych także dziennymi) odbywają się codziennie z wyjątkiem sobót i niedziel. Natomiast na studiach niestacjonarnych (zaocznych) tzw. zjazdy odbywają się w piątki, soboty i niedziele kilka razy w ciągu semestru. Określenie „studia wieczorowe” odnosi się do systemu studiów niestacjonarnych, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku od godzin popołudniowych do wieczornych.

Rok akademicki zaczyna się 1 października i kończy się mniej więcej w połowie czerwca. Studia podzielone są na semestry: zimowy i letni. Jeden semestr trwa około 4–5 miesięcy. Z każdego przedmiotu w semestrze studenci są rozliczani – podczas tak zwanej sesji muszą zdać egzamin bądź uzyskać zaliczenie. Warunkiem kontynuowania nauki jest zaliczenie semestru, czyli otrzymanie pozytywnej oceny ze wszystkich przedmiotów, na które w danym semestrze student uczęszczał. Po ukończeniu studiów, uzyskaniu absolutorium (tj. uzyskaniu wpisu poświadczającego zdanie wszystkich egzaminów oraz zaliczeniu przedmiotów wymaganych przez program studiów), złożeniu pracy dyplomowej (licencjackiej, inżynierskiej, magisterskiej) i zdaniu egzaminu uczelnia nadaje studentowi tytuł zawodowy (licencjata, inżyniera, magistra).

Organizację i tok studiów oraz związane z nimi prawa i obowiązki studenta określa regulamin studiów. Regulamin studiów każdej uczelni stanowi jeden z podstawowych dokumentów, z którym powinien zapoznać się student. W regulaminie znajdują się regulacje zapewniające prawidłowy przebieg procesu kształcenia, a także generalne zasady dotyczące organizacji studiów. Regulamin studiów jest dostępny na stronach internetowych szkół wyższych. Można także zapoznać się z nim, kontaktując się bezpośrednio z wybraną uczelnią.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony migrant.info.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo