4.6 C
Oslo
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsBiznesAdmiral Boats na norweskim rynku

Admiral Boats na norweskim rynku

Admiral-Boats-na-norweskim-rynku

ADMIRAL BOATS publikuje wyniki za III kwartał i podsumowuje sezon

 

ADMIRAL BOATS S.A., jedyna spółka reprezentująca polski przemysł jachtowy i stoczniowy na warszawskiej giełdzie, osiągnęła w III kwartale 2014 r. EBITDA na poziomie 1,7 mln zł, tj. wyższą o ponad 110% w porównaniu do III kw. 2013 r. (0,8 mln zł). Spółka zanotowała w III kwartale 9,5 mln zł przychodów ze sprzedaży (spadek o 10,6% r/r.) Jest to przede wszystkim wynik mniejszej sprzedaży w Holandii (efekt nabycia przez kluczowych dystrybutorów łodzi ADMIRAL BOATS na sezon 2014 jeszcze w 2013 r.) oraz niezrealizowania sprzedaży łodzi na rynku rosyjskim.

W III kwartale br. ADMIRAL BOATS sprzedał 119 łodzi, a od początku roku łącznie 659 łodzi, zgodnie z zapowiedziami koncentrując się w sezonie 2014 na sprzedaży modeli lepiej wyposażonych. Kluczowym rynkiem pozostaje Holandia, jednak bardzo szybko rośnie sprzedaż w Szwecji, która po Holandii i Norwegii jest już trzecim rynkiem dla spółki. W zimowym okresie przygotowań do sezonu 2015 spółka chce uporządkować sytuację dystrybucji łodzi na kilku innych rynkach, w tym w Niemczech.

Porównując r/r wyniki kwartalne widać znaczną poprawę marż. Marża na sprzedaży wyniosła ponad 32%, a marża EBITDA ponad 18%. Marże spółki rosną m.in. w wyniku zwiększania sprzedaży łodzi lepiej wyposażonych, kontroli kosztów oraz konserwatywnej polityki cenowej.

We wrześniu odbył się audyt przeprowadzony przez norweską stocznię, zakończony dla ADMIRAL BOATS pozytywnym wynikiem. Otwiera to możliwość realizacji budowy statków, zarówno dla tej stoczni jak i innych podmiotów, również działających w segmencie offshore.

– W III kwartale br., porównaniu do III kw. 2013 r. osiągnęliśmy dobre wyniki finansowe, gdyż zwiększyliśmy poziom zysków oraz poprawiliśmy marże. Jednak sezonowość, która jest stałym elementem naszej działalności sprawia, że zwykle III kwartał charakteryzuje się mniejszymi przychodami i zyskami niż II kwartał, który w tym roku nie był dla nas udany. Teraz przed nami kilka miesięcy intensywnych przygotowań do sezonu 2015, a przede wszystkim zakończenie głównych inwestycji i praca nad większym wykorzystaniem mocy produkcyjnych zakładu w Tczewie – powiedział Andrzej Bartoszewicz, Prezes Zarządu ADMIRAL BOATS.

Kończący się sezon stał pod znakiem zmian w strukturze przychodów spółki. ADMIRAL BOATS koncentrował się na sprzedaży lepiej wyposażonych łodzi. Z sukcesem rozpoczęto realizację dużych zleceń na produkty z laminatu technicznego i konstrukcji stalowych. – Jesteśmy już po szczycie sezonu 2014, choć będziemy go rozliczać jeszcze przez kilka miesięcy. Analizując go już dziś widzę, że szczególnie ważnym aspektem jest zwiększenie w 2015 r. wykorzystania mocy produkcyjnych w zakładzie w Tczewie. Drugim jest zbudowanie solidnych relacji z dystrybutorami na terenie dużego i chłonnego rynku niemieckiego – dodaje Bartoszewicz.

ADMIRAL BOATS szybko rozwija nowe obszary działalności, które stanowią uzupełnienie dla produkcji łodzi. W tym roku spółka zrealizowała m.in. pierwsze zamówienia na remonty jednostek rzecznych, sekcje stalowe statków i konstrukcje stalowe. Działalność ta realizowana jest w zakładzie w Tczewie. Dlatego koszty modernizacji obiektów i ich przystosowania do prowadzenia działalności istotnie obciążają wyniki spółki.

– Sezon 2014 był okresem wielu wyzwań dla ADMIRAL BOATS. W ciągu kilku najbliższych miesięcy zakończymy I etap modernizacji zakładu w Tczewie i skoncentrujemy się na naszej działalności podstawowej, czyli produkcji łodzi motorowych, a także na rozwijaniu usług uzupełniających, tj. produkcji laminatu technicznego, remontach jednostek rzecznych oraz wytwarzaniu konstrukcji stalowych. Istotne oszczędności przyniesie nam zakończenie przenoszenia produkcji z wynajmowanych hal w miejscowości Kamień k. Gdyni do zakładu w Tczewie. W segmencie łodzi motorowych będziemy się koncentrować na sprzedaży lepiej wyposażonych modeli, na których realizujemy wyższe marże – podsumował Bartoszewicz.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo