Blokada językowa. Jak się przełamać?

0
142
angielski

angielski

Każdy z nas taką osobę, która świetnie zna język obcy, lecz podczas rozmowy doznaje paraliżu i nie jest w stanie wydusić z siebie słowa. A może sam jesteś taką osobą? Z czego wynika ten “lęk przed mówieniem”  i jak go przełamać?

Stres przed mówieniem, szczególnie w obcym języku najczęściej spowodowany jest nadmierną obawą przed popełnieniem błędu. Bojąc się wyśmiania i krzywych spojrzeń oraz tego co pomyśli rozmówca – wolimy nie mówić nic. Jest to najgorsze wyjście z sytuacji. Dlaczego? Odpuszczanie sobie dalszej dyskusji tylko dlatego, że boimy się wpadki nie jest rozwiązaniem rokującym na przyszłość.

Problem ten nie zniknie, a swoje źródło ma w braku komunikatywności i pewności siebie. Stojąc przed takim wyborem powinniśmy postawić samemu poprzeczkę i dla własnego sprawdzianu podjąć rozmowę. Nawet jeśli faktycznie przytrafi nam się jakaś gafa – nie traktujmy jej śmiertelnie poważnie. Nasz rozmówca z pewnością nie zauważy drobnych błędów stylistycznych, osoby anglojęzyczne nie przykładają bowiem do gramatyki, aż takiej uwagi jak mogłoby się nam wydawać. Powinniśmy także być oswojeni ze swoim głosem oraz błędami, gdyż są one nieuniknione i zdarzają się nawet najlepszym.

Również w języku polskim zauważamy mnóstwo błędów stylistycznych popełnianych przez innych i przez nas samych, a jednak nie boimy się reakcji innych i nie odpuszczamy sobie wypowiadania się. Aby oswoić się z językiem obcym, musimy wiedzieć jak brzmi nasz głos podczas kiedy się nim posługujemy i przełamać barierę językową – najlepszym rozwiązaniem będą szkoły językowe, które organizują zajęcia w grupach. Takie wsparcie zaledwie kilku osób jest bardzo ważnym elementem nauki. Do tego kursy dostosowane są do poziomu zaawansowania kursantów, stąd każdy z grupy zrozumie drobne lub i większe błędy językowe. Jedną z takich szkół w Polsce jest Lincoln (lincoln.edu.pl), gdzie zajęcia prowadzone są zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dorosłych. Zatem osoba w każdym wieku może zdecydować się na naukę języka, nie tylko angielskiego ale również włoskiego, niemieckiego czy francuskiego.

Taka praca w grupach z pewnością pozwoli przełamać swój lęk i czerpać radość z obcowania z językiem obcym!

Fot: lincoln.edu.pl