12.7 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNewsCiekawostkiCzy jest skuteczny sposób na świąteczny stres

Czy jest skuteczny sposób na świąteczny stres

Czy-jest-skuteczny-sposob-na-swiateczny-stres

Pozbądź się świątecznego stresu… przed świętami

 

Każdy z nas chce, aby święta Bożego Narodzenia były szczęśliwe i radosne. Niestety dla wielu z nas jest to okres bardzo nerwowy. Czy jest skuteczny sposób na świąteczny stres?

Najlepiej nie dopuścić, żeby się w ogóle pojawił. Zawsze ważne jest to, co się dzieje przed świętami, ponieważ w okresie bożonarodzeniowym często dochodzi do samej kumulacji napięcia wywołanego przez wcześniejsze wydarzenia – mówi serwisowi infoWire.pl Mariola Piotrowicz, psycholog z Centrum Psychoterapii Kucewicz&Piotrowicz.

Zdarza się tak, że wszyscy wokół się uśmiechają, a my nie, ponieważ się czymś przejmujemy. Wiemy o tym, że święta to czas radosny, więc wydaje się nam, że z powodu ich nadejścia również powinniśmy się cieszyć, ale tak nie jest. Zadajemy sobie wtedy pytania: dlaczego? co jest z nami nie tak? I nasz stres pogłębia się przez to jeszcze bardziej. Musimy zastanowić się wówczas, z jakiego powodu już w okresie przedświątecznym jesteśmy zdenerwowani. Jeśli rozpoznamy swój problem, będziemy mogli spróbować sobie z nim poradzić. Poza tym nie myślmy o rzeczach nieprzyjemnych, tylko miłych. Nie przejmujmy się np. tym, że może nam nie wyjść ciasto, ale cieszmy się z radosnego spotkania z dawno niewidzianymi krewnymi.

W święta mamy zwykle więcej czasu na różne przemyślenia. Zbliża się koniec roku, więc często robimy jego bilans i zastanawiamy się nad tym, czego nie udało nam się zrobić. Jest to duża pułapka, ponieważ myślimy wtedy o rzeczach negatywnych – o tym, co nam nie wyszło. Nie róbmy tak. Starajmy się pamiętać o swoich sukcesach, a nie porażkach – radzi ekspertka.

Coraz więcej osób, które obawiają się świątecznego stresu, woli wyjeżdżać na Boże Narodzenie za granicę, głównie do ciepłych krajów. Na pewno nie jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich. Zdaniem Marioli Piotrowicz nie zawsze musi być jednak wyłącznie ucieczką od tego, co wywołuje u nas stres. Taki wyjazd może nam bowiem uświadomić, że faktycznie mamy jakiś problem, którego nie należy próbować rozwiązać w czasie świąt, ale jeszcze przed ich nadejściem.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Media w Oslo

Media w Oslo - ogromny wpływ na społeczeństwo Wprowadzenie Oslo, stolica Norwegii, jest miastem, w którym media odgrywają istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, informowaniu społeczeństwa...

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Tromsø 04.10.2023 r. Lokalizacja miejsca dyżuru: Clarion Hotel the Edge, Kaigata 6, 9008 Tromsø ; w sali “Prostneset”. Podczas dyżuru będą przyjmowane wyłącznie...

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Popularne artykuły

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Prom w Oslo