Czy Polacy powinni ubezpieczyć swoje drony

0
43
Czy-Polacy-powinni-ubezpieczyc-swoje-drony

Czy-Polacy-powinni-ubezpieczyc-swoje-drony

Pilocie drona, ubezpiecz swoją maszynę

 

Drony znajdują coraz większe zastosowanie w różnych branżach, np. kurierskiej czy ratowniczej. Niestety, im bardziej maszyny te stają się popularne, tym częściej wyrządzają szkody oraz są kradzione. Dlatego właściciele dronów nie mogą zapominać o ich ubezpieczaniu.

Zgodnie z polskimi przepisami każdy operator bezzałogowego statku powietrznego o maksymalnej masie startowej do 25 kg musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta zapewnia ochronę przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. Podlegają jej loty, które odbywają się w zasięgu wzroku operatora, ale jest możliwość rozszerzenia jej o wykonywane poza tym zasięgiem.

Ponadto każdy właściciel drona może wykupić ubezpieczenie dodatkowe: „Aerocasco chroni nas od uszkodzeń maszyny powstałych podczas lotów i na ziemi w czasie postoju oraz od kradzieży na skutek włamania” – wyjaśnia w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Tomasz Dolata, specjalista ds. ubezpieczeń z Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia.

Jeśli chodzi o cenę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zależy ona od liczby maszyn, którymi steruje operator. Przy jednym dronie koszt wynosi ok. kilkuset złotych. Z kolei w przypadku aerocasco wysokość składek liczona jest od wartości statku (zazwyczaj jest to od kilku do kilkudziesięciu procent).

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com