8.3 C
Oslo
środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaKalendariumEuropejska Stolica Kultury 2016 i spektakl „Przebudzenie”

Europejska Stolica Kultury 2016 i spektakl „Przebudzenie”

Europejska-Stolica-Kultury-2016-i-spektakl-Przebudzenie

Cztery Duchy Wrocławia poprowadzą przez miasto pochody mieszkańców

Spektakl „Przebudzenie”, opowiadający historię miasta, zainauguruje 17 stycznia Europejską Stolicę Kultury 2016.

Kilkunastometrowe Duchy Wrocławia poprowadzą pochód wrocławian w niedzielę 17 stycznia do centrum miasta. Na Rynku Głównym zaplanowano widowisko opowiadające historię miasta, w którym weźmie udział 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy i 300 rowerzystów. Elementami scenografii będą zabytkowe budynki, a dopełni jej 30 instalacji świetlnych, 30 gigantycznych marionetek i pięć tramwajów.

– Reżyserzy „Przebudzenia” przygotowali mnóstwo niespodzianek i zwrotów akcji, licząc, że efekt zaskoczenia jeszcze bardziej pobudzi emocje – powiedziała Wiola Samborska z Biura Prasowego ESK 2016.

Wydarzenia inaugurujące ESK 2016 rozpoczną się w już sobotę, 16 stycznia. Gości przywita 170 makiet najważniejszych europejskich budowli. Wielbiciele teatru i malarstwa obejrzą w ramach projektu „Muzeum marzeń” spektakle o wybitnych dziełach sztuki w Muzeum Narodowym. W BWA Awangarda odbędzie się wystawa „Brzmienia” autorstwa Eduardo Chillidy połączona z prezentacją instalacji dźwiękowych Gorki Aldy. Sztuka wypełni całe miasto i dotrze również do szpitali, domów dziecka i dworców, gdzie odbędą się minikoncerty muzyczne.

Wielkie święto kultury potrwa cały rok, a Wrocław będzie dzielić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z hiszpańskim San Sebastian. Główne miasto Dolnego Śląska wywalczyło go w 2011 roku. Program wydarzeń opracowali m. in. twórca festiwali filmowych – Roman Gutek, dyrektor artystyczny i naczelny Opery Wrocławskiej – Ewa Michnik, dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Więcej informacji można przeczytać na portalu Polska.pl.

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo