6.8 C
Oslo
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsCiekawostkiFinansowanie studiów za granicą dla Polaków

Finansowanie studiów za granicą dla Polaków

Finansowanie-studiow-za-granica-dla-Polakow

Komisja ds. nauki za nowelą ws. finansowania studiów za granicą

 

Finansową pomoc państwa dla studentów chcących studiować na najbardziej renomowanych uczelniach świata zakłada rządowy projekt nowelizacji, którego przyjęcie zarekomendowała Sejmowi w czwartek – jedynie z drobnymi, doprecyzowującymi poprawkami – sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Sejmowa komisja zakończyła w czwartek swoją pracę przy rządowym projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy, nad którymi pracuje Sejm – są one odpowiedzią na zobowiązania z expose premier Ewy Kopacz – zakładają możliwość utworzenia rządowego programu pomocy finansowej w pokryciu kosztów związanych ze studiami na zagranicznych uczelniach. Program – jak zakłada projekt nowelizacji – trwać ma 10 lat, a jego koszt wyniesie 336 mln zł. Z programu – jak szacuje resort nauki – skorzystać może w sumie ok. 700 studentów.

Projekt noweli zakłada, że o wsparcie w ramach programu będą się mogli ubiegać studenci po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich lub ci, którzy uzyskali właśnie tytuł licencjata lub inżyniera – o ile dostaną się na studia na jednej z najlepszych uczelni świata.

Podczas posiedzenia komisji szef Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii Krzysztof Bar proponował, by w nowelizacji zapisano, że z unormowań korzystać mogą również Polacy, którzy już studiują na uczelniach zagranicznych. Wyraził obawę, że stypendiów, jakie mogą zostać przyznane zgodnie z programem pomocy nie będzie można wykorzystać z uwagi na zbytnie zawężenie grona osób, które mogą ubiegać się o stypendia.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska odpowiedziała, że dla studentów, magistrów i doktorantów po studiach za granicą przygotowywany jest osobny pakiet rozwiązań. „Narodowe Centrum Nauki (…) przygotowuje pakiet wielu stypendiów dla powracających” – powiedziała minister i dodała, że stypendia te mają być dostępne od września br. Wiceminister nauki, Daria Lipińska-Nałęcz powiedziała z kolei, że rozwiązania te wychodzą na przeciw potrzebom środowisk polskich, które są rozproszone w świecie. „W ramach tego pakietu będziemy zagospodarowywali ludzi, którzy zdobyli doświadczenie poza granicami” – zaznaczyła.

Podczas czwartkowego posiedzenia pojawiły się także wątpliwości, co do innego zapisu nowelizacji. Zgodnie z rządowym projektem, student nie będzie musiał zwracać udzielonej mu pomocy finansowej, jeśli w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni będzie odprowadzał w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przez łączny okres 5 lat; albo jeśli zrobi w kraju doktorat.

Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Mrozek wyraził obawy, czy taki zapis rzeczywiście zagwarantuje powrót uczestników programu do kraju. Przyznał, że aby spełnić te wymogi, wystarczy np. założyć w Polsce działalność gospodarczą i odprowadzać najmniejsze możliwe składki. Proponował, by wprowadzone zostały konkretne widełki kwotowe tak, aby uczestnik zwrócił przynajmniej istotną część pieniędzy, jakie otrzymał od państwa. „Mamy do czynienia z wielkimi pieniędzmi, które przeznaczamy na jedną osobę, a nie mamy żadnej pewności, że te pieniądze zwrócą się polskiemu podatnikowi” – zaznaczał.

Daria Lipińska-Nałęcz odrzucając tę propozycję przyznała, że oszukanie państwa przez osoby, które dostaną się do programu jest mało prawdopodobne. „To nie jest ten typ człowieka, którego chcielibyśmy do programu pozyskać. To powinien być inny człowiek, za którego uczelnia w jakiś sposób poręcza. Jego dorobek powinien świadczyć o tym, że jest człowiekiem uczciwym, otwartym” – mówiła. Według niej zaufanie wobec uczestników może tu odnieść lepszy skutek niż restrykcyjne uregulowania.

Projekt nowelizacji trafi teraz do drugiego czytania.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo