24.8 C
Oslo
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaNewsBiznesGodna praca - fundusz

Godna praca – fundusz

Godna-praca-fundusz

Fundusz na rzecz godnej pracy sukcesem!

Nowe umowy zbiorowe i lepsze standardy bezpieczeństwa i higieny pracy to tylko niektóre z osiągnięć w 13 krajach Europy Środkowej, uzyskanych dzięki funduszowi na rzecz godnej pracy i dialogu trójstronnego w ramach funduszy norweskich.

„- Jestem pod wrażeniem tego, co udało się osiągnąć. Europejski rynek pracy charakteryzują duże wyzwania. Dobrze funkcjonujący rynek pracy zależy w dużym stopniu od ścisłej współpracy władz ze związkami zawodowymi i pracodawcami”, powiedziała Ingvild Næss Stub, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W ramach funduszy norweskich Norwegia przeznaczyła ponad 8 mln euro na fundusz, którego celem jest wspieranie dialogu między partnerami społecznymi oraz tworzenie zintegrowanego rynku pracy. Od początku funkcjonowania środki z funduszu wsparły 52 projekty w 13 krajach- beneficjentach.

Dzięki tej pomocy powstały nowe płaszczyzny spotkań dla pracodawców, pracowników i władz, co z kolei zaowocowało nowymi i lepszymi układami zbiorowymi np. dla pracowników przemysłu leśnego na Litwie oraz w branży budowlanej na Łotwie, a także poprawą szkoleń z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa w całym sektorze edukacji w Rumunii.

W projekty zaangażowanych zostało bezpośrednio ok. 13 tys. osób, a 2 mln ludzi odczuły pozytywne skutki wprowadzenia projektów w życie, z których łącznie 28 zostało zrealizowanych we współpracy z norweskimi partnerami.

„- W Norwegii mamy silną tradycję współpracy partnerów społecznych. Wywiązywanie się z obowiązku prowadzenia takiego dialogu pomaga nam chronić miejsca pracy i przestrzegać standardów pracy. Te właśnie doświadczenia norwescy partnerzy wprowadzili do projektów”, powiedziała Ingvild Næss Stub.

W projektach biorą udział zarówno norweskie organizacje pracownicze, jak i zrzeszenia pracodawców, w tym Norweska Konfederacja Związków Zawodowych (LO), Konfederacja Norweskiego Biznesu i Przemysłu (NHO), Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych (KS), Konfederacja Związków Pracowników (Unio) oraz Konfederacja Związków Zawodowych (YS).

Program zarządzany jest przez Innovation Norway i będzie pierwszym, który zostanie ukończony w bieżącej edycji funduszy norweskich, jednakże rząd Norwegii zamierza kontynuować go w następnej edycji funduszy.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Polsce
fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo