4.6 C
Oslo
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsJak Polacy mają rozmawiać o stomii z dzieckiem

Jak Polacy mają rozmawiać o stomii z dzieckiem

Jak-Polacy-maja-rozmawiac-o-stomii-z-dzieckiem

Jak rozmawiać o stomii z dzieckiem?

 

Stomia to wciąż temat tabu. W mediach przedstawiane są głównie historie dorosłych ludzi, którzy żyją ze stomią. Niestety wciąż w dyskusji pomijane są dzieci oraz młodzież, a coraz częściej dotyka ich ten problem. Co powinien wiedzieć rodzic na temat wyłonienia stomii u dziecka?

– Jeżeli rodzic ma się dowiedzieć o wyłonieniu stomii u dziecka, to powinien być na to przygotowany. Wszystko jest oczywiście uzależnione od tego w jakich warunkach i ile lat, dni, albo miesięcy ma dziecko, żeby nie było na przykład takiej sytuacji, że kobiety, dowiadują się, że trzeba było przeprowadzić operację już po fakcie – tłumaczy newsrm.tv Bianca-Beata Kotoro, psychoonkolog, ekspert kampanii ”STOMAlife. Odkryj stomię”. Oczywiście są przypadki, w których wyłonienie stomii ratuje życie i powinno być dokonane niezwłoczne, jednak w każdej innej sytuacji rodzic powinien być poinformowany z czym ten zabieg się wiąże i jakie są jego skutki. Dla lekarzy i personelu stomia jest znana na co dzień, ale dla ludzi, którzy nie mają z tym kontaktu jest to coś zupełnie nowego. Dlatego pierwszym krokiem w edukacji rodzica powinno być przede wszystkim wytłumaczenie czym jest stomia.

Dla dzieci, które miały wyłonioną stomię niedługo po urodzeniu, jest ona czymś normalnym, dlatego wydaje im się, że wszystkie inne dzieci wypróżniają się w ten sam sposób. Jak mówi Bianca-Beata Kotoro, dziecko idąc do przedszkola spotka się z innymi dziećmi, które nie mają stomii. Dlatego właśnie rolą rodzica od samego początku jest tłumaczenie dziecku tego, jak działa przewód pokarmowy w normie i wytłumaczenie, że ono się trochę różni od innych dzieci. Im więcej dorośli przeprowadzają rozmów ze swoimi pociechami na ten temat, tym lepiej są one przygotowane na pytania ze strony rówieśników na temat stomii i będą w stanie na nie odpowiedzieć.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony newsrm.tv
Fot: newsrm.tv

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo