Jan Dziedziczak przebywał z dwudniową wizytą w Oslo

0
37
Jan-Dziedziczak-przebywal-z-dwudniowa-wizyta-w-Oslo

Jan-Dziedziczak-przebywal-z-dwudniowa-wizyta-w-Oslo

Wizyta wiceministra Jana Dziedziczaka w Norwegii

Sekretarz Stanu w MSZ Jan Dziedziczak przebywał z dwudniową wizytą w Oslo. Podczas pobytu w norweskiej stolicy wiceszef polskiej dyplomacji otworzył nową siedzibę Wydziału Konsularnego polskiej ambasady. Przeprowadził również konsultacje z sekretarzem stanu Tore Hattrem.

– Mam nadzieję, że nowa siedziba Wydziału Konsularnego będzie dobrze służyć Polakom mieszkającym w Norwegii – mówił wiceminister Dziedziczak podczas uroczystości.

Wiceszef MSZ w ambasadzie RP spotkał się także z przedstawicielami norweskiej Polonii. Wiceminister Dziedziczak mówił m.in. o działaniach resortu dyplomacji na rzecz nauczania języka polskiego. Przedstawił ponadto założenia „Programu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą”, który został w ubiegłym roku przyjęty przez Radę Ministrów. – Polonia jest przez MSZ i cały polski rząd traktowana jako ważny partner – zapewnił.

W uroczystości otwarcia nowej siedziby Wydziału Konsularnego wziął udział sekretarz stanu norweskiego MSZ Tore Hattrem.  Ministrowie Jan Dziedziczak i Tore Hattrem odbyli konsultacje dwustronne. Rozmawiali o współpracy polsko-norweskiej oraz kwestiach bezpieczeństwa, w tym sytuacji we wschodniej Ukrainie i lipcowym szczycie NATO w Warszawie. Dyskusja poświęcona była także kryzysowi migracyjnemu. Wiceminister Jan Dziedziczak przedstawił również rządowe plany współpracy z norweską Polonią i nauczania języka polskiego.  Poruszył też kwestie dotyczące zatrudniania i świadczeń socjalnych oraz adaptację Polaków do norweskich warunków rynku pracy oraz sprawy związane ze sprawowaniem opieki nad małoletnimi obywatelami polskimi przez norweskie służby socjalne.

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (oslo.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji