18.2 C
Oslo
środa, 27 września, 2023
Strona głównaNewsKultura i sztukaKino Norwegii i Islandii

Kino Norwegii i Islandii

Kino Norwegii i Islandii na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty

W stolicy Dolnego Śląska, we Wrocławiu, już rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty. W ramach 23. edycji tego wyjątkowego wydarzenia ponownie pojawiła się sekcja poświęcona Oslo/Reykjavik. To unikalna część festiwalu, wspólnie przygotowana we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Dzięki tej współpracy wykorzystywane są Fundusze norweskie i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) w Polsce.

Festiwal Nowe Horyzonty od początku swojego istnienia prezentuje filmy wizjonerskie, często nagradzane, ale jednocześnie nieznane szerszemu gronu odbiorców. W ramach tegorocznej odsłony wydarzenia, po raz kolejny, dzięki Funduszom norweskim i EOG, poznawać będziemy dokonania współczesnego kina norweskiego i islandzkiego. Przed nami sześć filmów z Norwegii i Islandii

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas gali otwarcia sekcji Oslo/Reykjavik.

Na uroczystości otwarcia Festiwalu zjawiła się również wiceminister kultury, Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty odbędzie się tradycyjnie w dniach 20-30 lipca, gdzie uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w projekcjach filmowych oraz różnorodnych wydarzeniach towarzyszących. Dla tych, którzy nie mogą być na miejscu, istnieje także opcja uczestnictwa online w okresie od 20 lipca do 6 sierpnia.

Bogaty program festiwalu obejmuje aż 251 filmów, a także wystawy, koncerty, spotkania oraz wiele innych aktywności. Od samego początku, czyli od 2001 roku, Festiwal mBank Nowe Horyzonty pełni rolę platformy prezentującej odważne kino artystyczne, które w tamtym okresie było niewiele obecne na polskiej scenie filmowej. To kino poszukujące nowych form wyrazu, wykraczające poza granice konwencji.

Organizacja tego wydarzenia leży w rękach Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, powstałego w 2003 roku. Z biegiem lat Festiwal stał się jednym z najczęściej odwiedzanych festiwali w Polsce i cieszy się ogromną popularnością w tej części Europy, przyciągając rocznie ponad 100 tysięcy widzów.

Fundusze norweskie i EOG

Fundusze norweskie i EOG, czyli Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy, stanowią środki finansowe udostępnione przez Islandię, Norwegię oraz Liechtenstein dla wielu krajów Europy Środkowej, Południowej i bałtyckich. Te środki mają charakter bezzwrotnej pomocy. Aktualnie trwa trzeci cykl przyznawania tych funduszy, z których Polska jest głównym beneficjentem.

Łącznie dla 14 państw Unii Europejskiej dostępna jest pula 2,8 miliarda euro, a z tegoż zasobu Polska ma do dyspozycji aż 809,3 miliona euro. Te środki są ukierunkowane na różnorodne cele, takie jak ochrona środowiska, rozwój energetyki, wspieranie badań naukowych, podnoszenie jakości opieki zdrowotnej, rozwijanie miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz kształcenie.

W zasadzie, z niewielkimi wyjątkami, projekty finansowane z Funduszy norweskich i EOG mają być zrealizowane do końca kwietnia 2024 roku. To inicjatywa o ogromnym znaczeniu dla regionu, pozwalająca na wsparcie wielu dziedzin i przyczyniająca się do dalszego rozwoju i wzrostu.

Szczegóły na stronie wydarzenia: nowehoryzonty.pl

Na podstawie materiałów z serwisu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej | gov.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Fotowoltaika w Oslo

Fotowoltaika w Oslo - wykorzystaj energii słońca w Norwegii Fotowoltaika to innowacyjny sposób pozyskiwania energii elektrycznej, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Norwegia,...

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii we Wrocławiu Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Psie Pole prowadzi dochodzenie w związku z tragiczną śmiercią 28-letniego Leo K., zawodnika futbolu amerykańskiego...

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Popularne artykuły