17.3 C
Oslo
wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaNewsMarszałek Sejmu RP w Oslo

Marszałek Sejmu RP w Oslo

Marszałek-Sejmu-RP-w-Oslo

Oficjalna wizyta Marszałka Sejmu RP w Oslo

Rozmowy o polityce bezpieczeństwa i obrony, przyszłości Europy i stosunkach polsko-norweskich były treścią spotkań Marszałka Marka Kuchcińskiego i towarzyszącej mu delegacji w Oslo w dniach 14-15 lutego br.

Wzmacnianie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, sytuacja w Europie po Brexicie, pogłębianie współpracy regionalnej, a także rozwój relacji dwustronnych to niektóre tematy zakończonej w środę oficjalnej wizyty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Norwegii. Pan Marszałek odbył w ciągu dwóch dni szereg spotkań z przedstawicielami najwyższych władz tego kraju. Marszałek Sejmu rozmawiał m.in. z przewodniczącym parlamentu Olemicem Thommessenem, królem Norwegii Haraldem V i szefową rządu Erną Solberg.

Po raz ostatni przedstawiciel Sejmu najwyższego szczebla gościł w tym kraju 20 lat temu. W skład polskiej delegacji parlamentarnej oprócz Marszałka Sejmu weszli również: przewodnicząca Polsko-Norweskiej Grupy Parlamentarnej poseł Gabriela Masłowska i wiceszef Grupy senator Robert Mamątow.

Wizytę w Oslo Marszałek Sejmu rozpoczął od szeregu rozmów w Stortingu. O silnych stosunkach polsko-norweskich, jak zauważył Marszałek w rozmowie z szefem Stortingu Olemicem Thommessenem, świadczy m.in. przyjęcie przez Norwegię strategii dla współpracy z Polską. Przewodniczący norweskiego parlamentu zwrócił uwagę na bardzo dobre relacje między obydwoma krajami przejawiające się w tym, jak wielu Polaków jest zakorzenionych w społeczeństwie norweskim.

Marszałek Sejmu podkreślił istotne znaczenie wzmocnienia stosunków w wymiarze parlamentarnym w takich obszarach jak współpraca w ramach NATO i polityka bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. Według Olemica Thommessena sprawa bezpieczeństwa, współpraca wojskowa i w dziedzinie obronności oraz obecne kierunki w polityce międzynarodowej pokazują, że ważne jest utrzymanie stabilizacji w Europie.

Politycy mówili również o norweskich doświadczeniach we współpracy z UE, w kontekście Brexitu i dyskusji co do przyszłości Unii. Marszałek Sejmu podkreślał znaczenie projektu Europy solidarnych i suwerennych państw. Szef Stortingu wskazał, że Norwegia chce się przyczyniać do lepszego rozwoju UE i ma bliskie relacje z Unią poprzez powiązania z Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Poruszono też kwestię zacieśniania współpracy regionalnej, w tym współpracy nordycko-bałtyckiej, a także przedsięwzięć z inspiracji państw Europy Środkowo-Wschodniej, których przykładem może być zapowiedziana przez marszałka Sejmu organizacja parlamentarnego szczytu środkowo-północno-wschodnioeuropejskiego w maju br. w Polsce. Zdaniem Marka Kuchcińskiego trzeba wspólnie szukać odpowiedzi m.in. na wyzwania bezpieczeństwa oraz migracji i odnowić dyskusję nad systemem wartości w całej Europie, nie tylko w UE.

O zaangażowaniu parlamentów, w szczególności komisji, w sprawy bezpieczeństwa w naszej części Europy Marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozmawiał z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Stortingu oraz przewodniczącymi norweskich delegacji do zgromadzeń parlamentarnych, m.in. NATO, Rady Europy i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Marszałek przypomniał w szczególności, że bezpieczeństwo UE i całej Europy opiera się na silnym Sojuszu Północnoatlantyckim i zwiększaniu jego obecności. Tematem spotkania z reprezentantami Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony było poszukiwanie sposobów, aby jeszcze ściślej współpracowały ze sobą siły zbrojne i przemysły zbrojeniowe obu państw. Z szefami delegacji parlamentu Norwegii Marek Kuchciński mówił też o rozwoju współpracy w ramach reprezentowanych przez nich organizacji międzynarodowych.

 

Źródło: Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: SEJM RP, oslo.msz.gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo