7.9 C
Oslo
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsMinister Obrony Norwegii na poligonie NATO

Minister Obrony Norwegii na poligonie NATO

Minister-Obrony-Norwegii-na-poligonie-NATO

Minister obrony na poligonie

 

Minister Obrony Ine Eriksen Søreide odwiedziła 18 czerwca poligon NATO podczas ćwiczeń Noble Jump i spotkała się z norweskimi żołnierzami oraz sojusznikami wchodzącymi w skład nowych sił szybkiego reagowania NATO.

Wspólnie z, między innymi, Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz ministrami obrony z Polski, Niemiec i Holandii, pani Minister Obrony wraz z Dowódcą Sił Zbrojnych obejrzeli demonstrację połączonych sił, biorących udział w ćwiczeniu. Pani Minister spotkała się z zarówno z norweskimi żołnierzami, jak i sojusznikami. Prowadzono rozmowy z ministrami obrony innych krajów na temat wagi ćwiczeń oraz w jaki sposób kraje, które w nich uczestniczą (Niemcy, Holandia i Norwegia) oraz Polska, jako gospodarz tej części ćwiczeń i międzynarodowej kwatery, mogą przyczynić się do optymalizacji stanu gotowości i zdolności do obrony NATO.

Na szczycie NATO w Walii we wrześniu członkowie uzgodnili tzw. Readiness Action Plan (RAP), który zawiera szereg inicjatyw zwiększających przygotowanie i zdolność do obrony sojuszu. Zadecydowano także o zwiększeniu ambicji co do szybkich sił reagowania NATO (NATO Response Force, NRF).

– Jesteśmy zgodni co do tego, że należy uruchomić siły, które w sytuacjach kryzysowych będą w stanie odpowiadać szybciej niż dzisiejsze NRF. Na szczycie tej jednostki znajdzie się nowa, zwana Very High Readiness Joint Task Force (VJTF). Niemcy, Holandia i Norwegia biorą udział w projekcie pilotażowym, którego celem jest utworzenie sił szybkiego reagowania. Możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu jest dla nas ważna nie tylko dlatego, że przyczyniamy się do konkretnego wdrażania postanowień z Walii, ale także dlatego, iż istotne jest takie opracowanie tej koncepcji, by mniejsze kraje – jak Norwegia – mogły wnieść do niej rzeczywisty wkład, mówi Eriksen Søreide. Dzisiaj miała ona możliwość osobiście zobaczyć, jak bardzo zaawansowane są prace nad koncepcją NATO.

Odpowiedź na zmieniony obraz polityki bezpieczeństwa

– Ważne jest, aby pokazać, że NATO reaguje na zmieniający się krajobraz polityki bezpieczeństwa wokół nas zarówno na północy, na wschodzie, jak i na południu. Inicjatywy te uwidaczniają, że chronimy naszych sojuszników, ale także prezentujemy zdolność i wolę sojuszu, aby w razie konieczności reagować na nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa, mówi Minister Obrony, podkreślając konieczność zwiększenia nacisku na wspólną obronę ze strony NATO.

– Stworzenie tak zwanej „szpicy” w ramach NRF pokaże, że dążymy do wzmocnienia zdolności odstraszającej i podstawowego zadania NATO – wspólnej obrony. Jednocześnie zwiększymy kolektywną gotowość i zdolność do reakcji, wykonując niezbędne kroki w kierunku wzmocnienia zdolności obronnych NATO. Dzięki temu wspólnie zapewnimy bezpieczeństwo państw NATO, mówi Minister Obrony. – Jednakże NATO musi mieć środki na rozwiązywanie całego spektrum skomplikowanych problemów. Dlatego należy podkreślić, że konieczne jest również przykładanie jednolitej wagi do stopnia i siły wytrzymałości NATO, stwierdza.

– Norwegia pragnie być ważnym uczestnikiem prac nad wzmocnieniem sił obronnych NATO. Poza wykonywaniem ważnych zadań dla sojuszu na północy, Norwegia znacznie przyczyniła się w ubiegłym roku do wdrażania inicjatyw uspokajających sytuację w krajach bałtyckich, także i w Polsce. Będziemy to kontynuować tak długo, jak to konieczne, dodaje Eriksen Søreide.

Aktywny sojusznik

Podczas ćwiczeń Noble Jump w Polsce praktykuje się szereg elementów jak przegrupowanie sił, przyjęcie sojuszniczych wojsk w kraju gospodarza, logistykę oraz wspólne szkolenie państw uczestniczących w projekcie VJTS.

– To ważne, by Norwegia aktywnie uczestniczyła w ćwiczeniach sojuszu. Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa jest bycie przygotowanym, i dlatego trzeba ćwiczyć. Równie ważne jest, by Norwegia nie zawiodła poza swoimi granicami, jeżeli chcemy oczekiwać zwiększonej obecności sojuszu na terenie Norwegii i w jej sąsiedztwie, mówi Eriksen Søreide.

Gdy Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg, przybył do Norwegii na początku czerwca, rząd zapowiedział, że Norwegia udostępni ogółem sześć oficerów sztabów do nowego dowództwa NATO, jednostek kontrolnych na Bałtyku i międzynarodowej kwatery głównej w Polsce

(https://www.regjeringen.no/nb/aktuelt/nfiu/id2415205/)

Podczas ćwiczeń Noble Jump jednostki te po raz pierwszy wypróbują swoje zdolności do przyjęcia sojuszniczych sił wzmacniających we wspólnym systemie obronnym.

– Stoltenberg powtórzył dziś, że jest bardzo zadowolony, iż Norwegia tak intensywnienie współpracuje z NATO. To, że jesteśmy zaangażowani również w kwestie tych sił szybkiego reagowania jest wyraźnym dowodem na naszą aktywność i inicjatywę, mówi Eriksen Søreide.

Dobre perspektywy na dalszą przyszłość

– Musimy zapewnić ochronę wszystkim sojusznikom i dlatego szkolimy się i ćwiczymy w ten sposób. Jest to szczególnie ważne po tym, jak doświadczyliśmy, że krajobraz zagrożeń i warunki bezpieczeństwa wokół nas uległy zmianie. NATO przechodzi teraz znaczne przekształcenia, polegające na zwiększeniu naszej gotowości i zdolności do reakcji. To bardzo cenne doświadczenie zobaczyć, jak sojusznicy z NATO współpracują, mówi Minister Obrony. – Przegrupowanie sił militarnych w krótkim terminie to skomplikowany proces, który wymaga dokładnego i dobrego planowania, ciągłej elastyczności i, co nie mniej ważne, ćwiczeń. Dlatego są one tak istotne. Żołnierze zademonstrowali, jak bardzo są zaawansowani i jak cenne są te ćwiczenia dla rozwoju projektu VJTF. Co więcej obserwowanie trzech krajów – Niemiec, Holandii i Norwegii – podczas współpracy i starań na rzecz stworzenia ostatecznego profilu sił przepełnia zaufaniem. To daje dobre perspektywy na przyszłość, kończy Ine Eriksen Søreide.

Fakty o ćwiczeniach:

Ćwiczenia Noble Jump to część cyklu manewrów NATO Allied Shield, które odbywają się w czerwcu 2015. Ogólnie około 14.000 żołnierzy z 19 sojuszniczych państw i trzech krajów sprzymierzonych weźmie udział w Allied Shield. Razem około 2.100 żołnierzy uczestniczy w ćwiczeniach Noble Jump w Żaganiu w Polsce. Na norweskie wsparcie składa się głównie grupa kompanii bojowej z dowództwem bazującym na batalionie Telemark. Celem Noble Jump jest przetestowanie i ulepszenie koncepcji dla tej części Response Force (NATO), która ma być gotowa na reakcję w jak najkrótszym czasie, Very High Readiness Joint Task Force (VJTF). W kwietniu 2015 odbyły się ćwiczenia ostrzegawcze Noble Jump, w których uczestniczyło około 1.500 żołnierzy.

Zdjęcia z czwiczenia „Noble Jump”: http://mon.gov.pl/multimedia/foto/2015-06-18-wicepremier-na-cwiczeniu-noble-jump/#

Źródło: Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo