13.9 C
Oslo
wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaNewsCiekawostkiMniejszości w Oslo - szkoły

Mniejszości w Oslo – szkoły

Mniejszosci-w-Oslo-szkolyMniejszości w Oslo – liczby pokazują realia

W szkole Manglerud liczba uczniów, których językiem ojczystym jest inny język niż norweski, sięga 26,6 procent w roku szkolnym 2012-2014. Natomiast w szkole Mortensrud liczba ta sięga 99,6 procent. Mniejszości narodowe przeważają w 56 szkołach w Oslo.

Uczniowie, których ojczystym jerzykiem jest norweski stanowią mniejszość w 56 ze 126 podstawówek i gimnazjów w Oslo.

Jest coraz więcej szkół, niż było ich ich w latach 2012/2013, gdzie uczniowie których język norweski jest językiem ojczystym są w mniejszości, mowa jest o 54 stołecznych szkołach  ze wszystkich 125, pokazują liczby z Oslo kummunne.

Liczba mniejszości narodowych w państwowych szkołach podstawowych to 40,4 procent, jest ona niewiele mniejsza niż była w roku ubiegłym 40,6%. Wszystkie te szkoły w których uczniowie którzy maja inny język ojczysty niż norweski znajdują się we wschodnich dzielnicach Oslo.

Oslo posiada w tym roku szkolnym 57 800 uczniów, którzy uczęszczają do szkol podstawowych. 23 300 dzieci należny do mniejszości językowych, pokazują statystyki.

Niewiele ponad 61 procent z pośród tych uczniów otrzymało specjalny program nauczania języka norweskiego, pokazują zestawienia z Uddaningsetaten w gminie Oslo. W zeszłym roku liczba ta wynosiła 62 procent.

13 z pośród wszystkich szkol podstawowych w Oslo to niemalże wyłącznie szkoły z uczniami pochodzenia obcojęzycznego, z liczba ponad 80 procent uczniów mających inny niż norweski język ojczysty. Jest ich o 3 mniej, niż było ich w ubiegłym roku.

11 szkół posiada więcej niż 90 procent uczniów z norweskim językiem ojczystym, wszystkie te szkoły lezą w zachodnich dzielnicach Oslo lub w Nordstrand.

Definicja ucznia z mniejszości narodowej według Utdaningsetaten to uczeń, który posiada język ojczysty inny niż norweski i samijski. . Źródłem informacji dla szkol w Oslo są rodzice uczniów, którzy sami podają informacje na temat języka ojczystego tymże szkołom.

fot: sxc.hu

Polecamy artykuły:

Długość pobytu w 2013 roku w Polsce
ZUS w Norwegii 2014 – porady
Jak uzyskać świadczenie Lønnsgaranti?
Wspólne działania Norwegii i Polski – handel ludźmi (VIDEO)

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo