4.6 C
Oslo
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsCiekawostkiNorwegia i Parada Równości 2015

Norwegia i Parada Równości 2015

Norwegia-i-Parada-Rownosci-2015

Fundusze norweskie na Paradzie Równości 2015

 

Parada Równości w Warszawie jest największym wydarzeniem promującym tolerancję w Europie Środkowej i Wschodniej, a Norwegia, poprzez fundusze norweskie, jest największym darczyńcą na rzecz polskich organizacji pozarządowych, które promują prawa człowieka i demokrację. Wiele z tych organizacji wzięło udział w tegorocznej Paradzie, a fundusze norweskie były jej złotym sponsorem.

XV Parada Równości przeszła ulicami Warszawy w sobotę 13 czerwca. W tym roku dopisała pogoda i ulice Warszawy, dzięki pięknemu słońcu i kolorowym strojom uczestników marszu, przez kilka godzin przypominały tropiki. W ostatnich latach coraz więcej osób i organizacji bierze udział w tym wydarzeniu. Tym razem liczba uczestników osiągnęła 20 tysięcy. Marsz odbył się w pokojowej atmosferze i nie towarzyszyły mu żadne negatywne okoliczności. Wiele osób uważa, że była to najlepsza parada do tej pory. Ilość organizacji międzynarodowych i zagranicznych, które biorą udział w marszu, z roku na rok rośnie. Świadczy to o ogromnych postępach jakie dokonują się w Polsce w obszarze poszanowania praw człowieka i tolerancji.

Parada została oficjalnie wsparta przez profesor Małgorzatę Fuszarę, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, a także przez 33 ambasadorów z różnych krajów, którzy podpisali w tej sprawie list otwarty.

Norweski Ambasador Karsten Klepsvik, wzorem lat poprzednich, także uczestniczył w tegorocznej paradzie. W wydarzeniu wzięła udział także Pani Sunniva Ørstavik, Rzecznik Rządu Norwegii ds. Równości Płciowej i Zwalczania Dyskryminacji, wraz ze swoim współpracownikami, kończąc w ten sposób trzydniową wizytę roboczą w Warszawie.

Wsparcie norweskie dla społeczeństwa obywatelskiego w Polsce pozostaje znaczne. Od 2004 roku wydano ponad 300 mln złotych z funduszy norweskich na wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony praw człowieka i demokracji. Odbywa się to w drodze umowy z polskim rządem.

W 1980 roku oddolne wsparcie otrzymane z całej Norwegii wspomogło rodzący się wtedy ruch obywatelski „Solidarność”, który przyczynił się do upadku komunizmu w tej części Europy. Było to główne wsparcie zagraniczne, które Polacy otrzymali w tych trudnych czasach przed odzyskaniem pełnej niepodległości. Obecne wsparcie z funduszy norweskich stanowi poniekąd klamrę tamtych wydarzeń i ich godną kontynuację.

 

Żródło: amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo