12.7 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNewsCiekawostkiNorwegia i Parada Równości 2015

Norwegia i Parada Równości 2015

Norwegia-i-Parada-Rownosci-2015

Fundusze norweskie na Paradzie Równości 2015

 

Parada Równości w Warszawie jest największym wydarzeniem promującym tolerancję w Europie Środkowej i Wschodniej, a Norwegia, poprzez fundusze norweskie, jest największym darczyńcą na rzecz polskich organizacji pozarządowych, które promują prawa człowieka i demokrację. Wiele z tych organizacji wzięło udział w tegorocznej Paradzie, a fundusze norweskie były jej złotym sponsorem.

XV Parada Równości przeszła ulicami Warszawy w sobotę 13 czerwca. W tym roku dopisała pogoda i ulice Warszawy, dzięki pięknemu słońcu i kolorowym strojom uczestników marszu, przez kilka godzin przypominały tropiki. W ostatnich latach coraz więcej osób i organizacji bierze udział w tym wydarzeniu. Tym razem liczba uczestników osiągnęła 20 tysięcy. Marsz odbył się w pokojowej atmosferze i nie towarzyszyły mu żadne negatywne okoliczności. Wiele osób uważa, że była to najlepsza parada do tej pory. Ilość organizacji międzynarodowych i zagranicznych, które biorą udział w marszu, z roku na rok rośnie. Świadczy to o ogromnych postępach jakie dokonują się w Polsce w obszarze poszanowania praw człowieka i tolerancji.

Parada została oficjalnie wsparta przez profesor Małgorzatę Fuszarę, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, a także przez 33 ambasadorów z różnych krajów, którzy podpisali w tej sprawie list otwarty.

Norweski Ambasador Karsten Klepsvik, wzorem lat poprzednich, także uczestniczył w tegorocznej paradzie. W wydarzeniu wzięła udział także Pani Sunniva Ørstavik, Rzecznik Rządu Norwegii ds. Równości Płciowej i Zwalczania Dyskryminacji, wraz ze swoim współpracownikami, kończąc w ten sposób trzydniową wizytę roboczą w Warszawie.

Wsparcie norweskie dla społeczeństwa obywatelskiego w Polsce pozostaje znaczne. Od 2004 roku wydano ponad 300 mln złotych z funduszy norweskich na wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony praw człowieka i demokracji. Odbywa się to w drodze umowy z polskim rządem.

W 1980 roku oddolne wsparcie otrzymane z całej Norwegii wspomogło rodzący się wtedy ruch obywatelski „Solidarność”, który przyczynił się do upadku komunizmu w tej części Europy. Było to główne wsparcie zagraniczne, które Polacy otrzymali w tych trudnych czasach przed odzyskaniem pełnej niepodległości. Obecne wsparcie z funduszy norweskich stanowi poniekąd klamrę tamtych wydarzeń i ich godną kontynuację.

 

Żródło: amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Media w Oslo

Media w Oslo - ogromny wpływ na społeczeństwo Wprowadzenie Oslo, stolica Norwegii, jest miastem, w którym media odgrywają istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, informowaniu społeczeństwa...

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Tromsø 04.10.2023 r. Lokalizacja miejsca dyżuru: Clarion Hotel the Edge, Kaigata 6, 9008 Tromsø ; w sali “Prostneset”. Podczas dyżuru będą przyjmowane wyłącznie...

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Popularne artykuły

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Prom w Oslo