3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsNorwegia wspiera Romów

Norwegia wspiera Romów

Norwegia-wspiera-Romow

Norwegia pomaga na wielu płaszczyznach

8 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Romów. To dobra okazja do podsumowania i podniesienia świadomości na temat wyzwań, stojących przed europejskimi Romami. Polepszenie ich sytuacji oraz zapewnienie im dostępu do edukacji to jedne z priorytetów na rzecz Romów w ramach funduszy norweskich (EEA and Norway Grants).

Zarówno Minka, jak i Pfamen mają romskie korzenie. Oboje mają nadzieję, że nowopowstające z funduszy norweskich centrum młodzieżowe pomoże im spełnić marzenia.

– Gdy dorosnę, zostanę fryzjerką. Mam nadzieję, że uzyskam pomoc od nowego centrum, mówi Minka Ahmedora.

Z kolei Pfamen Dienu chce pracować przy komputerach i IT: To świetnie, że centrum da mi możliwość rozwinąć moją wiedzę na temat informatyki.

Centrum, o którym mowa powstaje w mieście Stara Zagora, w południowej Bułgarii, zamieszkałym przez 138 tysięcy ludności. Według oficjalnych statystyk 13 tysięcy spośród tej społeczności to Romowie, ale liczba ta jest prawdopodobnie wyższa. Minka i Pfamen to dwoje z nich.

– Przywiązujemy dużą wagę do tego, aby integrować z naszym miastem jak najwięcej dzieci i młodzieży romskiej. Dziś jest wielu Romów, którzy żyją poza społeczeństwem, co stawia przed nami wiele wyzwań, mówi zastępczyni burmistrza Starej Zagory, Ivanka Sotirowa.

Właśnie tworzone centrum stanowi jeden ze środków, mających pomóc sprostać takim wyzwaniom. Dzięki norweskiemu wsparciu w ramach funduszy norweskich, na mapie miasta pojawi się młodzieżowe centrum, które będzie otwarte dla wszystkich w wieku od 15 do 29 lat. Remont budynku trwa, a otwarcie zaplanowane jest na początek przyszłego roku. To tutaj młodym ludziom  oferowane będą rozmaite formy nauki i szkoleń, włącznie z przyuczeniem do różnych zawodów.

– Mamy nadzieję, że te działania ułatwią młodym ludziom znalezienie pracy, bo właśnie bycie aktywnym zawodowo odgrywa w życiu człowieka bardzo ważną rolę integrującą ze społeczeństwem. Projekt ten realizowany jest w odpowiednim momencie i będzie bardzo pomocny w naszej działalności, dodaje zastępczyni burmistrza. Łącznie utworzone zostaną cztery takie ośrodki w bułgarskich miastach, charakteryzujących się wysokim odsetkiem osób pochodzenia romskiego. Wszystkie finansowane będą z funduszy norweskich.

Romowie to najliczniejsza mniejszość w Europie. Jest to grupa doświadczająca trudności na wielu płaszczyznach. Wielu Romów żyje w trudnych warunkach ekonomicznych i społecznych, są oni również często ofiarami nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia ze społeczeństwa.

Potrzeby są ogromne – w całej Europie. Według raportu Europejskiej Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA), w 2012 roku jeden na trzech Romów był bez pracy, 90% żyło poniżej granicy ubóstwa, a jeden na dwóch doświadczył dyskryminacji z powodu swego pochodzenia.

Przeciwdziałanie tym zjawiskom to wspólne wyzwania dla Europy, wymagające zarówno wspólnych wysiłków, jak i działań na poziomie poszczególnych krajów. Norwegia przyczynia się do poprawy życia Romów za pomocą funduszy norweskich. Do 2016 roku przeznaczyła ok. 150 mln złotych na liczne programy na rzecz Romów w dziesięciu krajach-beneficjentach Europy Środkowej i Południowej. Pomoc ta dotyczy zwłaszcza Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Czech i Węgier.

Działania są liczne i prowadzone kompleksowo, m. in. w programach dla dzieci i młodzieży, w zakresie edukacji, zdrowia, jak i wymiaru sprawiedliwości. Wspierane są również projekty, promujące podstawowe prawa Romów. Działania mają na celu pomoc Romom i innym grupom, których sytuacja jest niekorzystna i które nie potrafią same zaradzić trudnym warunkom, aby poprawić standard swego życia.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: eog.gov.pl

Polecamy artykuły:

Nowe fundusze norweskie w 2014 roku
Norwegowie studiują w Polsce
Jens Stoltenberg – szefem NATO
Pomoc w Norwegii

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo