1.2 C
Oslo
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaNewsNorweski zasiłek chorobowy

Norweski zasiłek chorobowy

Norweski-zasilek-chorobowy

Norweski zasiłek chorobowy – pomoc rządowa

Zasiłek chorobowy stanowi rekompensatę utraty dochodu z pracy w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub obrażeniem.

Za okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub obrażeniem pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Aby wypracować prawo do zasiłku chorobowego dana osoba musi być zatrudniona minimum cztery tygodnie, a niezdolność do pracy musi być udokumentowana zaświadczeniem od lekarza. Dodatkowo obowiązuje warunek, że podstawa zarobkowa rozliczenia zasiłku chorobowego musi wynosić co najmniej 50% kwoty bazowej ubezpieczeń społecznych. tzw. grunnbeløpet (G) tj. 44 185 NOK.

Jeżeli niezdolność do pracy ma tymczasowy charakter, można skorzystać z oświadczenia własnego o nieobecności w pracy (tzw. egenmelding). Oświadczenie własne o nieobecności w pracy polega na tym, że pracownik zawiadamia pracodawcę o niezdolności do pracy bez konieczności przedstawiania zaświadczenia lekarskiego. Z oświadczenia własnego o chorobie bez zwolnienia lekarskiego można skorzystać w ciągu pierwszych 16 dni kalendarzowych zwolnienia chorobowego (jest to tzw. arbeidsgiverperioden), czyli w okresie, w którym przysługuje świadczenie chorobowe od pracodawcy. Oświadczenie własne można złożyć każdorazowo tylko przez pierwsze 3 dni choroby. Jeżeli choroba trwa dłużej niż 3 dni, pracodawca może wymagać przedstawienia zwolnienia lekarskiego. Pracownik ma prawo do wykorzystania egenmelding po przepracowaniu co najmniej dwóch miesięcy u danego pracodawcy.

Pierwsze 16 dni zwolnienia jest wypłacane przez pracodawcę, we wspomnianym już tzw. arbeidsgiverperioden. Jeśli zwolnienie wypisane jest przez norweskiego lekarza pracodawcy należy przekazać część D owego zwolnienia. 17 dnia trwania niezdolności do pracy wypłaty przejmuje NAV (Norweski Urząd Pracy i Spraw Socjalnych), po uprzednim złożeniu podania, które zawierać musi druk wypełniony przez pracodawcę tzw. Inntektopplysninger (informacje o wynagrodzeniu).

Należy pamiętać, iż pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby czy obrażenia (Norweski Kodeks Pracy § 14-1).

Osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą nie mają prawa do zasiłku chorobowego za pierwsze 16 dni nieobecności w pracy z powodu choroby. NAV wypłaca zasiłek chorobowy od 17-go dnia nieobecności chorobowej.

Przy rozpatrywaniu podania o zasiłek chorobowy możliwe jest udokumentowanie przychodu z innego kraju EOG – w tym celu służy druk e104 z danego kraju.

Osoby, które otrzymały zwolnienie lekarskie od zagranicznego lekarza np. z Polski muszą zgłosić się do swojego oddziału ZUS w Polsce. ZUS wypełni druk e115 i przekaże go do NAV wraz ze zwolnieniem lekarskim.

E115: WNIOSEK O ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE Z TYTUŁU NIEZDOLNOŚCI DO PRACY
Rozporządzenie (EWG) nr 1408/71: (..): Jeżeli formularz wystawia się dla osoby ubezpieczonej aktualnie zatrudnionej, należy wypełnić tylko jeden egzemplarz i przesłać go do instytucji właściwej w sprawach ubezpieczenia chorobowego i macierzyńskiego lub ubezpieczenia w razie wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W przypadku gdy formularz dotyczy osoby bezrobotnej, należy wystawić dwa dodatkowe egzemplarze, z których jeden należy przesłać do instytucji właściwej w sprawach ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, a drugi do odpowiedniej instytucji w państwie, do którego udała się osoba bezrobotna w celu poszukiwania pracy.

Należy pamiętać, iż zasiłek chorobowy należy się tylko przez okres zatrudnienia danej osoby. Pracownik, który ma umowę na czas określony – po zakończeniu stosunku pracy traci prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy z NAV przyznawany jest maksymalnie na 12 miesięcy.

Biuro NORLINK zajmuje się pomocą w uzyskaniu zasiłku chorobowego w Norwegii. Wszelkie dokumenty sprawdzimy bezpłatnie!

Małgorzata Wincel
Kontakt mailowy: biuro@norlink.pl
Kontakt telefoniczny: 58 352 43 93 lun 535 198 244
Zapraszamy na naszą stronę: www.norlink.pl

Źródło: nav.no; Arbeidsmiljøloven, norlink
Fot: sxc.hu

PODOBNE ARTYKUŁY

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo