24.8 C
Oslo
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaNewsBiznesNowe fundusze norweskie w 2014 roku

Nowe fundusze norweskie w 2014 roku

eog-govKomunikat prasowy z dn. 22.01.2014: W dniu dzisiejszym rozpoczęły się negocjacje z UE w sprawie nowego finansowania z funduszy norweskich i EOG oraz dostępu do unijnego rynku rybnego. „Liczymy na konstruktywne rozmowy i pomyślne rozwiązanie”, powiedziała Ingvild Næss Stub, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Poprzez fundusze norweskie i fundusze EOG Norwegia wnosi znaczący wkład w zmniejszanie różnic społeczno-ekonomicznych w Europie.  Fundusze norweskie i EOG przyczyniają się również do wzmacniania kontaktów i współpracy pomiędzy Norwegią i państwami-beneficjentami w Europie Środkowej i Południowej.

Obecnie hojnie przekazujemy znaczne środki w ramach funduszy norweskich i EOG i chcemy dalej podążać tą drogą.  Jednocześnie musimy wziąć pod uwagę fakt, że w samych państwach-beneficjentach nastąpił w ostatnich latach rozwój, pamiętając zarazem, że w nowym budżecie unijnym dokonano cięć w środkach pomocowych, powiedziała Sekretarz Stanu Ingvild Næss Stub.

Mimo tego, że wiele państw Unii odczuło skutki kryzysu w Europie, w większości państw-beneficjentów w ostatnich latach nastąpił rozwój.  Niemniej jednak, nadal istnieje potrzeba zmniejszania różnic społeczno-ekonomicznych występujących w obszarze EOG.

Kontynuacja wsparcia finansowego jest też uzależniona od wyniku toczących się równolegle negocjacji dotyczących dostępu do rynku dla norweskich ryb i produktów rybnych. Jest to bardzo ważna kwestia dla Norwegii. Dlatego też rezultat będzie uwarunkowany wypracowaniem satysfakcjonującej umowy w sprawie dostępu do wspólnego rynku, podkreśliła Minister Stub.

Umowa dotycząca funduszy norweskich i EOG wygasa 30 kwietnia br. Formalne negocjacje pomiędzy UE i krajami EOG/EFTA na temat nowego okresu finansowania rozpoczęły się 22 stycznia br. w Brukseli.

Norweski rząd pragnąłby, aby kontynuowano cele, na jakie przeznaczane są środki z funduszy norweskich i EOG,  a także utrzymano zasady określające, które kraje mogą otrzymywać wsparcie. Norwegii zależy na dalszym wzmacnianiu obecnych obszarów programowych funduszy norweskich, przy jednoczesnym uwzględnianiu potrzeb poszczególnych państw.

Rozszerzenie Unii Europejskiej i EOG, jakie nastąpiło w latach 2004, 2007 i 2013, umożliwiło Norwegii wynegocjowanie z UE szeregu bezcłowych limitów importowych m. in. na makrele, śledzie i krewetki.  Limity te obowiązują przez pięć lat i wygasają w tym samym czasie, co fundusze norweskie i EOG. Są one istotne dla rybołówstwa norweskiego, ponieważ zapewniają bezcłowy dostęp do wspólnego rynku dla produktów, które w innym przypadku podlegałyby wysokim cłom na rynku unijnym.

Norwegia, Islandia i Liechtenstein w latach 2009 – 2014 przekażą środki w wysokości około 1,8 miliarda euro.  Udział Norwegii wynosi około 97 procent tej kwoty.  Wsparcie przeznaczone jest na różnego rodzaju działania w 16 państwach-beneficjentach w takich obszarach, jak zmiany klimatyczne i ochrona środowiska, badania naukowe i stypendia, społeczeństwo obywatelskie oraz godna praca.  Fundusze norweskie i EOG służą również promowaniu wartości demokratycznych, państwa prawa i tolerancji w Europie.  

Więcej o funduszach norweskich i EOG można przeczytać na stronie www.eog.gov.pl

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo