12.7 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNewsCiekawostkiOgrzewanie podłogowe w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie podłogowe w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie-podlogowe-w-domach-jednorodzinnychSezon grzewczy ruszył. Większość o ile nie wszystkie gospodarstwa domowe uruchomiły swoje systemy ogrzewania. W standardowym, starym budownictwie najczęściej źródłem ciepła są kaloryfery rozmieszczone pod każdym z okien. Jednak coraz większą popularnością cieszy się także ogrzewanie podłogowe. Jak je wykonać aby było wydajne? I czym je zasilać?

Planowanie ogrzewania podłogowego należy rozpocząć od określenia w jakich pomieszczeniach chcemy mieć takie rozwiązanie. Najczęściej takie informacje są już zawarte w projekcie, jednak możliwe jest wprowadzenie zmian. Należy także podjąć decyzję, czy wykonujemy je sami, czy zlecamy fachowcom.

Obojętnie od tego czy naszą „podłogówkę” wykonamy sami, czy zrobi to za nas firma, musimy zacząć od ułożenia styropianu. Jest to konieczne ponieważ izoluje powierzchnię na której znajdują się rurki przed pochłanianiem ciepła i przenikaniem do stropów. Jeśli ogrzewanie podłogowe wykonujemy sami, możemy pokusić się o zakup styropianu, z przyczepioną matą odbijającą ciepło. Ten „ekran” to nic innego jak specjalna, srebrna folia, która eliminuje przenikanie ciepła w podłogę. Odbija je, dzięki czemu ciepło idzie ku górze. Jeśli mamy położony styropian to taką folię rozkłada się z rolki. Każdy pas powinien zachodzić na kolejny na ok 5- 10 cm. Jeśli natomiast zakupimy styropian z folią, o którym wspomnieliśmy będziemy mieli o połowę mniej pracy. Jednak takie rozwiązanie jest droższe. Kolejny krok to odpowiednia rura. Najczęściej do ogrzewania podłogowego stosuje się rurę typu PEX. Dostępna jest w sklepach budowlanych czy przez internet. Układa się ją w odstępach 15- 20 centymetrów. W odpowiednim ułożeniu rury pomaga kratka, narysowana na folii. Po ułożeniu jej, przymocowuje się ją do folii i styropianu za pomocą specjalnych, plastikowych haków.

Po ułożeniu całej sekcji należy podpiąć drugi koniec do rozdzielacza. Zazwyczaj w większych pomieszczeniach typu kuchnia czy salon stosuje się kilka sekcji rury. Na jeden możemy zdecydować się w małej łazience.

Po odpowiednim ułożeniu rurek i ich podpięciu można wylewać posadzkę. Warto przed zrobieniem posadzki wykonać kilka zdjęć rozłożonych rurek- zwłaszcza w miejscach, gdzie planujemy wstawiać ścianki działowe. Pozwoli nam to uniknąć przedziurawienia rury podczas wiercenia w podłodze.

Ale nie we wszystkich pomieszczeniach korzystne jest stosowanie ogrzewania podłogowego. Nie powinniśmy go montować w pomieszczeniach w których śpimy. W takich miejscach podgrzany, unoszący się kurz może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, powodując alergie i uczulenia.

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki

Czasem można się spotkać z poglądem, że ogrzewanie podłogowe wyklucza zastosowanie grzejników w takich pomieszczeniach. Nie jest to prawdą. Niekiedy pomieszczenia są tak duże, że konieczne jest zastosowanie jednego czy kilku grzejników przy otworach okiennych. Normą jest także stosowanie grzejnika w łazience. Poza tym, że daje on przyjemne ciepło i ogrzewa nam pomieszczenie to jest idealnym miejscem do suszenia np. ręczników.

Artykuł opracowany przy współpracy z grupą projektową Dominanta.

Fot: dominanta.pl

PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Media w Oslo

Media w Oslo - ogromny wpływ na społeczeństwo Wprowadzenie Oslo, stolica Norwegii, jest miastem, w którym media odgrywają istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, informowaniu społeczeństwa...

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Tromsø 04.10.2023 r. Lokalizacja miejsca dyżuru: Clarion Hotel the Edge, Kaigata 6, 9008 Tromsø ; w sali “Prostneset”. Podczas dyżuru będą przyjmowane wyłącznie...

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Popularne artykuły

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Prom w Oslo