3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsCiekawostkiOgrzewanie podłogowe w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie podłogowe w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie-podlogowe-w-domach-jednorodzinnychSezon grzewczy ruszył. Większość o ile nie wszystkie gospodarstwa domowe uruchomiły swoje systemy ogrzewania. W standardowym, starym budownictwie najczęściej źródłem ciepła są kaloryfery rozmieszczone pod każdym z okien. Jednak coraz większą popularnością cieszy się także ogrzewanie podłogowe. Jak je wykonać aby było wydajne? I czym je zasilać?

Planowanie ogrzewania podłogowego należy rozpocząć od określenia w jakich pomieszczeniach chcemy mieć takie rozwiązanie. Najczęściej takie informacje są już zawarte w projekcie, jednak możliwe jest wprowadzenie zmian. Należy także podjąć decyzję, czy wykonujemy je sami, czy zlecamy fachowcom.

Obojętnie od tego czy naszą „podłogówkę” wykonamy sami, czy zrobi to za nas firma, musimy zacząć od ułożenia styropianu. Jest to konieczne ponieważ izoluje powierzchnię na której znajdują się rurki przed pochłanianiem ciepła i przenikaniem do stropów. Jeśli ogrzewanie podłogowe wykonujemy sami, możemy pokusić się o zakup styropianu, z przyczepioną matą odbijającą ciepło. Ten „ekran” to nic innego jak specjalna, srebrna folia, która eliminuje przenikanie ciepła w podłogę. Odbija je, dzięki czemu ciepło idzie ku górze. Jeśli mamy położony styropian to taką folię rozkłada się z rolki. Każdy pas powinien zachodzić na kolejny na ok 5- 10 cm. Jeśli natomiast zakupimy styropian z folią, o którym wspomnieliśmy będziemy mieli o połowę mniej pracy. Jednak takie rozwiązanie jest droższe. Kolejny krok to odpowiednia rura. Najczęściej do ogrzewania podłogowego stosuje się rurę typu PEX. Dostępna jest w sklepach budowlanych czy przez internet. Układa się ją w odstępach 15- 20 centymetrów. W odpowiednim ułożeniu rury pomaga kratka, narysowana na folii. Po ułożeniu jej, przymocowuje się ją do folii i styropianu za pomocą specjalnych, plastikowych haków.

Po ułożeniu całej sekcji należy podpiąć drugi koniec do rozdzielacza. Zazwyczaj w większych pomieszczeniach typu kuchnia czy salon stosuje się kilka sekcji rury. Na jeden możemy zdecydować się w małej łazience.

Po odpowiednim ułożeniu rurek i ich podpięciu można wylewać posadzkę. Warto przed zrobieniem posadzki wykonać kilka zdjęć rozłożonych rurek- zwłaszcza w miejscach, gdzie planujemy wstawiać ścianki działowe. Pozwoli nam to uniknąć przedziurawienia rury podczas wiercenia w podłodze.

Ale nie we wszystkich pomieszczeniach korzystne jest stosowanie ogrzewania podłogowego. Nie powinniśmy go montować w pomieszczeniach w których śpimy. W takich miejscach podgrzany, unoszący się kurz może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, powodując alergie i uczulenia.

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki

Czasem można się spotkać z poglądem, że ogrzewanie podłogowe wyklucza zastosowanie grzejników w takich pomieszczeniach. Nie jest to prawdą. Niekiedy pomieszczenia są tak duże, że konieczne jest zastosowanie jednego czy kilku grzejników przy otworach okiennych. Normą jest także stosowanie grzejnika w łazience. Poza tym, że daje on przyjemne ciepło i ogrzewa nam pomieszczenie to jest idealnym miejscem do suszenia np. ręczników.

Artykuł opracowany przy współpracy z grupą projektową Dominanta.

Fot: dominanta.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo