4.6 C
Oslo
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsBiznesPolacy i wymagany wkład własny przy kredycie hipotecznym w 2016 roku

Polacy i wymagany wkład własny przy kredycie hipotecznym w 2016 roku

Polacy-i-wymagany-wklad-wlasny-przy-kredycie-hipotecznym-w-2016-roku

Wyższy wkład własny w 2016 roku? Niekoniecznie

 

Od stycznia 2016 r. banki mają zwiększyć standardowo wymagany wkład własny przy kredycie hipotecznym. Klient będzie musiał z własnej kieszeni wyłożyć 15% wartości nieruchomości. Rekomendacja regulująca te kwestie daje jednak możliwość obejścia tej zasady. Bardziej liberalne banki już dziś zapowiadają, że zamierzają z niej skorzystać. Czy spodoba się to Komisji Nadzoru Finansowego?

Zapowiadane na 2016 rok zwiększenie wymaganego przez banki wkładu własnego przy kredytach hipotecznych (z obecnych 10 do 15 procent wartości nieruchomości) w wielu przypadkach nie spowoduje zmian w ofercie. Z informacji uzyskanych przez portal Bankier.pl wynika jednak, że część banków, które dziś oferują możliwość finansowania do 90% wartości nieruchomości, wcale nie zamierza tego zmieniać z początkiem nowego roku. Powołują się przy tym na zapis Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, dający możliwość finansowania do 90% wartości nieruchomości przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia lub odpowiedniego ubezpieczenia.

Kredyty z minimalnym, 10-procentowym wkładem własnym, w 2016 roku dostępne będą między innymi w Alior Banku, Banku Millennium, Deutsche Banku, Eurobanku, Raiffeisen Polbanku czy SGB-Banku. Jako dodatkowe zabezpieczenie niektóre planują stosować podwyżkę marży lub prowizję na pokrycie kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu. Część instytucji zastrzega jednak, że nie podjęła jeszcze decyzji zarówno w kwestii dalszego udzielania takich kredytów, jak ich ewentualnego zabezpieczenia.

– Okazuje się, że niektóre instytucje słusznie wykazują ostrożność, jeśli chodzi o kwestię interpretacji wspomnianych zapisów Rekomendacji S. Redakcja Bankier.pl poprosiła Komisję Nadzoru Finansowego o stanowisko w sprawie udzielania przez banki w 2016 roku kredytów hipotecznych, w przypadku których LtV wynosić będzie do 90% przy zastosowaniu podwyżki marży lub prowizji tytułem pokrycia kosztów ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. KNF potwierdziła, że kredyty do LtV 90% będą mogły być udzielane w 2016 roku, jednak z odpowiedzi, jaką uzyskaliśmy wynika, że zastosowanie w tym przypadku podwyżki marży czy wprowadzenia prowizji, jako formy sfinansowania ubezpieczenia niskiego wkładu może okazać się niewystarczające – wyjaśnia Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, redaktor Bankier.pl.

– Celem rekomendacji S jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa klientów. W większości przypadków jest tak, że im większy wkład własny, tym niższa rata, krótszy okres spłaty i niższe koszty. Ponadto fakt, że do zakupu nieruchomości potrzebne są pokaźne oszczędności – stymuluje oszczędzanie, a także ogranicza deweloperów w podwyżkach cen. Wytyczne KNF-u są restrykcyjne, ale wprowadza się je po to, by relacje klient-bank-deweloper były bardziej symetryczne i w długim okresie korzystne dla klienta. Omijanie ich przez banki będzie niebezpieczne dla KNF-u – w końcu co to za strażnik, którego nikt nie słucha? – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Przedruk i powielanie informacji prasowej oraz komentarzy analityków Bankier.pl dozwolone pod warunkiem powołania się na źródło Bankier.pl.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo