4.6 C
Oslo
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsNauka i badaniaPolak otrzymał prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)

Polak otrzymał prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)

Polak-otrzymal-prestizowy-Starting-Grant-Europejskiej-Rady-ds-Badan-Naukowych-ERC

Matematyk dr Piotr Nowak otrzymał prestiżowy grant ERC

 

Dr Piotr Nowak otrzymał prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). To pierwszy matematyczny grant ERC w Polsce; będzie realizowany w Instytucie Matematycznym (IM) PAN w Warszawie – poinformował we wtorek dyrektor Instytutu.

Dr Piotr Nowak pracuje w Instytucie Matematycznym PAN oraz na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Wartość grantu, który otrzymał, to 880 tys. euro.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) dofinansowuje przedsięwzięcia naukowe, które mogą prowadzić do przełomowych wniosków.

Projekt dr. Nowaka „Rigidity of groups and higher index theory” dotyczy tzw. teorii indeksu. Badania będą wymagać połączenia technik z wielu dziedzin matematyki: od geometrii, topologii, przez różne aspekty analizy matematycznej, do algebry. Badania mają pozwolić na nowe zrozumienie ważnych charakterystyk oraz struktury niektórych podstawowych obiektów algebraicznych oraz geometrycznych. O sukcesie i badaniach dr. Nowaka poinformował w przesłanym PAP komunikacie dyrektor IM PAN prof. Feliks Przytycki.

Dzięki pieniądzom z projektu będzie można zatrudnić 2 doktorantów i 4 badaczy na stażu podoktorskim i prowadzić intensywną działalność badawczą. Polscy uczestnicy projektu będą mogli dzięki grantowi uczestniczyć w międzynarodowych imprezach, a w Warszawie będzie można gościć wybitnych uczonych z zagranicy.

W tegorocznej edycji konkursu ERC Starting Grant, o granty dla młodych badaczy, złożono 2920 wniosków, z czego około 300 może liczyć na finansowanie – poinformowano w komunikacie IM PAN.

Dr Piotr Nowak stopień doktora uzyskał na Vanderbilt University w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku. Przez następne 4 lata pracował na uczelni Texas A&M w College Station oraz w instytucie badawczym MSRI w Berkeley w Kalifornii. Od 2012 roku pracuje w Polsce w Instytucie Matematycznym PAN i na Uniwersytecie Warszawskim. „Jest to jedno z niewielu tzw. łączonych stanowisk badawczych”- poinformował prof. Przytycki.

Dr Nowak prowadzi szeroką współpracę międzynarodową. W zeszłym roku spędził semestr na uniwersytecie w Oksfordzie. Współpracuje z wybitnymi matematykami m.in. USA, Izraela i Wielkiej Brytanii.

Jest autorem ponad 20 artykułów w świetnych czasopismach naukowych. Wspólnie z promotorem doktoratu, Guoliangiem Yu, wydał w 2012 książkę, będącą wprowadzeniem do geometrii dużej skali. Na międzynarodowych konferencjach i seminariach wygłosił około 100 zaproszonych wykładów na temat swoich wyników.

W Stanach Zjednoczonych kierował dwoma grantami National Science Foundation, po powrocie do kraju realizował projekty Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a teraz Narodowego Centrum Nauki. Jest laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

ERC to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie – zarówno badań podstawowych, jak i stosowanych.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) – skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

W ciągu siedmiu lat działania unijnego 7. Programu Ramowego (2007-2013) naukowcy pracujący w Polsce dostali jedynie 14 spośród 4,5 tys. dużych grantów ERC i jeden grant Proof of Concept). Jeśli chodzi o nowy program ramowy, Horyzont 2020, to Polacy wywalczyli na razie dwa stypendia Starting Grant (w tym jedno dr Piotr Nowak) i jeden grant Proof of Concept.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo