4.6 C
Oslo
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsBiznesPolscy artyści złotnicy biżuterii podbijają światowe rynki

Polscy artyści złotnicy biżuterii podbijają światowe rynki

Polscy-artysci-zlotnicy-bizuterii-podbijaja-swiatowe-rynki

Projektanci biżuterii podbijają zagraniczne rynki. Są obecni zarówno na światowych targach biżuterii i designu, jak i w galeriach sztuki

 

Polscy artyści złotnicy i projektanci nowoczesnej biżuterii podbijają światowe rynki, a ich wyroby można oglądać w najsłynniejszych galeriach. Wyjątkowy kunszt, który idzie w parze z precyzją i niebywałą wyobraźnią, jest doceniany przez znawców sztuki i międzynarodowe firmy jubilerskie. Furorę za granicą robi designerska biżuteria, także ta z bursztynem bałtyckim.

Projektanci nowoczesnej biżuterii dbają przede wszystkim o to, by przy zachowaniu wypracowanego przez lata stylu charakterystycznego dla polskiej biżuterii, stworzyć coś unikalnego i zaskakującego. Eksperymenty się opłacają, a projekty szybko trafiają w gusta nawet najbardziej wymagających klientów.

– Polacy wyróżniają się na rynku światowym. Teraz możemy obserwować tendencję skrajnie odwrotną niż ta, która panowała jeszcze niedawno, kiedy jeździliśmy na różne targi, wydarzenia czy wernisaże w światowych galeriach jako goście. Dzisiaj szukamy nowych miejsc na rynku i jesteśmy tam wystawcami. Pokazujemy bardzo nowoczesną biżuterię, nowatorskie sposoby obrabiania i szlifowania kamieni – mówi agencji informacyjnej Newseria Andrzej Kupniewski, projektant biżuterii i twórca Galerii Projekt.

Kupniewski podkreśla rolę Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych w promowaniu polskich wyrób. Należy do niego ponad 160 osób – kreatywnych artystów plastyków i projektantów biżuterii, których wyroby można oglądać w wielu galeriach sztuki. Na światowych rynkach prezentują oni kreatywne pomysły i nowatorskie materiały, łącząc tradycyjne techniki jubilerskie z wyszukaną formą i wyznaczając nowe trendy.

– Obecnie polscy twórcy oferują bardzo ciekawą biżuterię, godną najlepszych galerii sztuki i nierzadko też prezentują tam swoje prace. Dziś jeździmy do Niemiec czy Danii, czyli tam, skąd wcześniej czerpaliśmy inspiracje – bardzo nas to cieszy, ponieważ kiedyś to były dla nas niedoścignione wzorce – podkreśla Andrzej Kupniewski.

Jego zdaniem długo można by wymieniać nazwiska najlepszych polskich projektantów designerskiej biżuterii. Wśród najbardziej znanych twórców na uwagę zasługują Arkadiusz Wolski, odnoszący sukcesy zarówno w dziedzinie biżuterii designerskiej, konceptualnej, jak i przedmiotów użytkowych, Paweł Kaczyński, którego prace można oglądać w słynnej Aaron Faber Gallery w Nowym Jorku oraz Patina Gallery w Santa Fe, czy Marcin Tymiński, który stworzył zupełnie inną wizję biżuterii w połączeniu z fasetowanym bursztynem.

– „Amber. Around the World” to wystawa grupy polskich twórców biżuterii, którzy pokazują, co można zrobić z bursztynu bałtyckiego, dominikańskiego i sumatrzańskiego. Ilu artystów, tyle różnych sposobów podejścia do tematu. Ta wystawa była prezentowana dotychczas w kilku miastach w Polsce, ale też w Waszyngtonie. Było wiele wystaw, na których pokazujemy bursztyn polski na tle bursztynu światowego. Warto to zobaczyć, bo są to dzieła sztuki, małe formy rzeźbiarskie – tłumaczy Andrzej Kupniewski.

Prace polskich projektantów można oglądać podczas 16. edycji targów Złoto Srebro Czas, które odbywają się w Warszawie w dniach 1-3 października. To największa w Polsce jesienna impreza wystawiennicza dla branży jubilerskiej.

– Prezentuje się tam grupa ponad 60 artystów plastyków i projektantów, którzy tworzą w bardzo ciekawy, niekonwencjonalny sposób, nadając trendy temu wszystkiemu, co się ma wydarzyć w najbliższych latach. Pokazujemy to wszystko, co jest eksperymentem, a później wchodzi na ulice i do wielkich firm, które u nas chętnie szukają inspiracji – dodaje Andrzej Kupniewski.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Biznes
Fot: biznes.newseria.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo