Poznanie przez taniec: polsko-norweska współpraca

0
26
Poznanie-przez-taniec-polsko-norweska-wspolpraca

Poznanie-przez-taniec-polsko-norweska-wspolpraca

Poznają się dzięki tańcowi

Taniec to medium, niemające sobie równych wśród innych dziedzin sztuki: dzięki pozawerbalnym środkom nie ogranicza go bariera językowa, dlatego zdolny jest przekazać każdemu odbiorcy nawet najbardziej złożone treści i emocje. 13 listopada w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu, wieńczącego projekt wsparty z funduszy norweskich pt. ‘Poznanie przez taniec’.

Polsko-norweski projekt edukacyjny „Poznanie przez taniec” realizowany jest od marca 2014 roku przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie i Den Norske Opera & Ballett w Oslo. Jego głównym celem jest umożliwienie norweskiej i polskiej młodzieży nawiązanie międzykulturowego dialogu.

Projekt rozpoczęły prowadzone równolegle w Warszawie i Oslo warsztaty taneczne do muzyki współczesnych kompozytorów z Polski i Norwegii, przygotowane przez polskich choreografów dla tancerzy norweskich, a norweskich choreografów dla grupy polskiej.

Latem br. młodzi tancerze wraz z opiekunami artystycznymi przygotowali wspólną choreografię, której efekt zostanie zaprezentowany widzom na deskach teatralnych w Polsce i Norwegii.

Harmonogram spektakli
Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Sala Młynarskiego:

13 listopada, godz. 19.00 – premiera

14 listopada, godz. 17.00 i 19.00

Oslo, Den Norske Opera & Ballett, Scene2:

19 grudnia, godz. 17.00 i 19.00

Wydarzenia towarzyszące
Warsztaty fotograficzne fot. ON pod kierunkiem wykładowców warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestnicząca w nich młodzież rozwija swą pasję fotograficzną, dokumentując przebieg warsztatów choreograficznych. Na zakończenie projektu zostanie wydany katalog zdjęć oraz odbędzie się wystawa, której wernisaż zaplanowano w dniu premiery o godz. 17.30.

Konkurs na plakat promujący spektakl „Poznanie przez taniec”. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Konkurs jest skierowany do studentów na całym świecie, a prace będzie oceniać jury w składzie: Andrzej Pągowski, Jerzy Skakun Maria Gurowska i Adam Żebrowski.

Więcej na: http://www.teatrwielki.pl/poznanie_przez_taniec.html

Projekt realizowany jest ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz ze środków krajowych.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Polsce
fot: freeimages.com