15.3 C
Oslo
piątek, 22 września, 2023
Strona głównaNewsPraca w Norwegii - kilka informacji

Praca w Norwegii – kilka informacji

Praca-w-Norwegii-kilka-informacji

Liczba ofert pracy w Norwegii wzrosła ostatnimi czasy dość znacząco. Kraj słynący z łososia i Wikingów stał się dla bezrobotnych Polaków miejscem atrakcyjnym, w którym nie brakuje dobrze płatnych zajęć. Norwegia to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków emigracyjnych naszych rodaków. Co sprawia, że praca w Norwegii kusi tysiące Polaków do wyjazdu na północ? Oto kilka najważniejszych informacji o tym skandynawskim państwie i jego rynku pracy.

Norwegia od kilku lat znajduje się w czołówce europejskich państw, które najczęściej wybierane są przez Polaków jako miejsce zarobkowej emigracji. Szacuje się, że w najbliższym czasie kraj fiordów przyjmie większą liczbę przybyszy znad Wisły nawet od Wielkiej Brytanii. Co trzeba wiedzieć o Norwegii zanim wyjedzie się do niej w celu podjęcia pracy? Na co trzeba się przygotować i na co można liczyć?

Przyjaźni mieszkańcy

Jadąc do Norwegii za pracą trzeba mieć na uwadze, że kontakt z rodowitymi mieszkańcami tego kraju będzie nieunikniony. Norwegowie to naród dość specyficzny. Z jednej strony jako imigrant możesz liczyć na ich serdeczność oraz pomoc, jednak z drugiej, nie zdziw się ich podejrzliwością i brakiem zaufania. Ostatnimi czasy Norwegia została dosłownie zalana falą imigrantów z różnych stron świata, co siłą rzeczy musiało wpłynąć na ostrożną postawę obywateli tego państwa. Norwegowie mają o Polakach niejednoznaczną opinię: uważają nas za fachowców, ale utożsamiają nas również z pijaństwem i awanturami. Jeśli nie dasz oczywiście powodów do tego, by tamtejsi mieszkańcy nie mogli Ci ufać, to z pewnością możesz liczyć na ich serdeczność.

Zarobki

Chyba najważniejsza kwestia pracy w Norwegii. Pieniądze za wykonaną pracę są naprawdę wysokie i nieporównywalne z zarobkami polskimi. Minimalna stawka godzinowa nie jest określona przepisami prawnymi i różni się w różnych branżach. Można jednak powiedzieć, że średnio wynosi ona około 110 koron, co w przeliczeniu na złotówki daje nam około 54 zł.

Wysokie ceny

Wysokie zarobki za pracę w Norwegii to jedno, ale utrzymanie się w państwie łososia to drugie. Ceny produktów trzeba uznać za horrendalnie wysokie. Większość Polaków, którzy wybierają Norwegię jako miejsce wykonywania tzw. prac sezonowych, kupuje najtańszą żywność o dość wątpliwej jakości.

Praca

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie warto wybierać się do Norwegii w ciemno. Ta praktyka stosowana jest wyjątkowo często przez młodych Polaków, którzy odwiedzają Norwegię w czasie wakacji. Chodzą oni od domu do domu i oferują wykonanie nieskomplikowanych prac remontowych oczywiście za opłatą. Ich liczba każdego roku wzrasta, przez co coraz trudniej przebić się przez konkurencję. Pracę w Norwegii znajdą z pewnością osoby z konkretnym fachem w ręku (rzemieślnicy) oraz specjaliści z działu IT. Ofert pracy w Norwegii szukaj tu: http://praca.money.pl/praca_za_granica/praca;w;norwegii,lokalizacja,5.html

Praca w Norwegii bez języka

Nie ukrywajmy-mało kto zna w Polsce język norweski. Dlatego też rzadko wymaga się jego znajomości od przybyłych pracowników (szczególnie tych sezonowych). Język norweski może być dla Polaków dość skomplikowany, choćby pod względem specyficznej wymowy. Norwegowie jednak sprawnie operują angielskim, dlatego podjęcie pracy w Norwegii bez tego języka może być w niektórych przypadkach niemożliwe.

Artykuł opracowany przez portal Praca.Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

Fot: Praca.Money.pl

PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Fotowoltaika w Oslo

Fotowoltaika w Oslo - wykorzystaj energii słońca w Norwegii Fotowoltaika to innowacyjny sposób pozyskiwania energii elektrycznej, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Norwegia,...

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii we Wrocławiu Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Psie Pole prowadzi dochodzenie w związku z tragiczną śmiercią 28-letniego Leo K., zawodnika futbolu amerykańskiego...

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Popularne artykuły