Prace Håkon Gullvåg w Polsce

0
30
Prace-Hakon-Gullvag-w-Polsce

Prace-Hakon-Gullvag-w-Polsce

Biblijne monumentalne dzieła norweskiego artysty w Archikatedrze Warszawskiej

Håkon Gullvåg to jeden z najwybitniejszych twórców norweskich w dziedzinie nowoczesnej sztuki sakralnej. W ciągu ostatnich lat jego obrazy zdobiły liczne kościoły zarówno w Norwegii, jak i całym świecie. Wkrótce będzie okazja, aby malarskie dzieła artysty po raz pierwszy zobaczyć w Polsce! Zostaną one pokazane w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie.

Håkon Gullvåg (ur. 1959) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Trondheim. Artysta osiągnął przełom już w młodym wieku, kiedy to zaraz po pierwszej wystawie w Oslo (1983) jego prace zostały dodane do kolekcji Muzeum Narodowego.

Jest on nie tylko uznanym malarzem surrealistą, ale dał się też poznać jako nowatorski interpretator portretów. Artysta namalował całą serię niekonwencjonalnych portretów najznamienitszych osobistości, włącznie z Norweską Rodziną Królewską i papieżami.

W 2003 r. biskup i dziekan Katedry Nidaros w Trondheim postawili przed artystą prawdziwe wyzwanie: poprosili go, aby namalował pełny cykl biblijny w formie wielkoformatowych obrazów na płótnie, jako czasową dekorację w Katedrze. Katedra Nidaros uznawana jest za święte miejsce w Norwegii – tradycyjne miejsce pochówku norweskich rodzin królewskich i miejsce koronacji kolejnych monarchów. Gotowe prace artysty zostały pokazane publiczności latem 2005 roku i wywołały szeroką dyskusję w prasie krajowej.

Od tego czasu 'Cykl biblijny’ Håkona Gullvåga był wystawiany w wielu miejscach w Norwegii i na świecie, m. in. w Jerozolimie. Polska publicznośc będzie mogła obejrzeć dzieła w Warszawskiej Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela.

Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl
fot: freeimages.com