3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsPrace Håkon Gullvåg w Polsce

Prace Håkon Gullvåg w Polsce

Prace-Hakon-Gullvag-w-Polsce

Biblijne monumentalne dzieła norweskiego artysty w Archikatedrze Warszawskiej

Håkon Gullvåg to jeden z najwybitniejszych twórców norweskich w dziedzinie nowoczesnej sztuki sakralnej. W ciągu ostatnich lat jego obrazy zdobiły liczne kościoły zarówno w Norwegii, jak i całym świecie. Wkrótce będzie okazja, aby malarskie dzieła artysty po raz pierwszy zobaczyć w Polsce! Zostaną one pokazane w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie.

Håkon Gullvåg (ur. 1959) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Trondheim. Artysta osiągnął przełom już w młodym wieku, kiedy to zaraz po pierwszej wystawie w Oslo (1983) jego prace zostały dodane do kolekcji Muzeum Narodowego.

Jest on nie tylko uznanym malarzem surrealistą, ale dał się też poznać jako nowatorski interpretator portretów. Artysta namalował całą serię niekonwencjonalnych portretów najznamienitszych osobistości, włącznie z Norweską Rodziną Królewską i papieżami.

W 2003 r. biskup i dziekan Katedry Nidaros w Trondheim postawili przed artystą prawdziwe wyzwanie: poprosili go, aby namalował pełny cykl biblijny w formie wielkoformatowych obrazów na płótnie, jako czasową dekorację w Katedrze. Katedra Nidaros uznawana jest za święte miejsce w Norwegii – tradycyjne miejsce pochówku norweskich rodzin królewskich i miejsce koronacji kolejnych monarchów. Gotowe prace artysty zostały pokazane publiczności latem 2005 roku i wywołały szeroką dyskusję w prasie krajowej.

Od tego czasu 'Cykl biblijny’ Håkona Gullvåga był wystawiany w wielu miejscach w Norwegii i na świecie, m. in. w Jerozolimie. Polska publicznośc będzie mogła obejrzeć dzieła w Warszawskiej Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela.

Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl
fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo