Przekazanie Polsce praw autorskich do melodii Czerwone maki na Monte Cassino

0
42
Przekazanie-Polsce-praw-autorskich-do-melodii-Czerwone-maki-na-Monte-Cassino

Przekazanie-Polsce-praw-autorskich-do-melodii-Czerwone-maki-na-Monte-Cassino

Czerwone maki na Monte Cassino

 

Podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak-Far i sekretarz stanu w Bawarskim Ministerstwie Finansów, Rozwoju Regionalnego i Ojczyzny Albert Füracker podpisali dziś w Monachium porozumienie o przeniesieniu praw autorskich do melodii „Czerwone maki na Monte Cassino”.

– Ta pieśń stanowi szczególne dobro kultury i ma dla Polaków zarówno historyczne, jak i emocjonalne znaczenie. Jest hołdem dzielności i ofiarności żołnierzy walczących na Monte Cassino o wolność Polski – podkreślił wiceminister Nowak-Far.

– Bawaria chętnie wychodzi naprzeciw prośbie Polski. Ta pieśń wspomina bitwę o Monte Cassino, jedną z najdłuższych i najkrwawszych walk II wojny światowej, podczas której zginęło blisko tysiąc polskich żołnierzy – powiedział Albert Füracker.

W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczył także Konsul Generalny RP w Monachium Andrzej Osiak.

Pieśń powstała podczas bitwy o Monte Cassino, w nocy z 17 na 18 maja 1944 r. Słowa napisał Feliks Konarski (1907-1991), muzykę skomponował Alfred Schütz (1910-1999). Po wojnie Alfred Schütz osiadł w Brazylii, a w 1961 r. przeniósł się do Monachium, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1999 r. Alfred Schütz nie pozostawił spadkobierców, dlatego po śmierci jego żony w 2004 r., zgodnie z niemieckimi regulacjami spadkowymi, prawa autorskie do stworzonej przez niego muzyki przypadły Wolnemu Państwu Bawarii.

W poniedziałek w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej wiceminister Artur Nowak-Far wręczył także honorową odznakę „Bene merito” dziennikarzowi rozgłośni Bayerischer Rundfunk Thomasowi Muggenthalerowi za dokumentowanie i prezentowanie w formie książkowej, radiowej i telewizyjnej historii polskich robotników przymusowych w Bawarii podczas II wojny światowej. Za film pt. „Miłość przestępstwem”, opowiadający o karanych śmiercią związkach polskich robotników przymusowych i Niemek otrzymał „Niebieską Panterę” – nagrodę telewizji bawarskiej.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com