12.7 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNewsPrzekazanie Polsce praw autorskich do melodii Czerwone maki na Monte Cassino

Przekazanie Polsce praw autorskich do melodii Czerwone maki na Monte Cassino

Przekazanie-Polsce-praw-autorskich-do-melodii-Czerwone-maki-na-Monte-Cassino

Czerwone maki na Monte Cassino

 

Podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak-Far i sekretarz stanu w Bawarskim Ministerstwie Finansów, Rozwoju Regionalnego i Ojczyzny Albert Füracker podpisali dziś w Monachium porozumienie o przeniesieniu praw autorskich do melodii „Czerwone maki na Monte Cassino”.

– Ta pieśń stanowi szczególne dobro kultury i ma dla Polaków zarówno historyczne, jak i emocjonalne znaczenie. Jest hołdem dzielności i ofiarności żołnierzy walczących na Monte Cassino o wolność Polski – podkreślił wiceminister Nowak-Far.

– Bawaria chętnie wychodzi naprzeciw prośbie Polski. Ta pieśń wspomina bitwę o Monte Cassino, jedną z najdłuższych i najkrwawszych walk II wojny światowej, podczas której zginęło blisko tysiąc polskich żołnierzy – powiedział Albert Füracker.

W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczył także Konsul Generalny RP w Monachium Andrzej Osiak.

Pieśń powstała podczas bitwy o Monte Cassino, w nocy z 17 na 18 maja 1944 r. Słowa napisał Feliks Konarski (1907-1991), muzykę skomponował Alfred Schütz (1910-1999). Po wojnie Alfred Schütz osiadł w Brazylii, a w 1961 r. przeniósł się do Monachium, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1999 r. Alfred Schütz nie pozostawił spadkobierców, dlatego po śmierci jego żony w 2004 r., zgodnie z niemieckimi regulacjami spadkowymi, prawa autorskie do stworzonej przez niego muzyki przypadły Wolnemu Państwu Bawarii.

W poniedziałek w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej wiceminister Artur Nowak-Far wręczył także honorową odznakę „Bene merito” dziennikarzowi rozgłośni Bayerischer Rundfunk Thomasowi Muggenthalerowi za dokumentowanie i prezentowanie w formie książkowej, radiowej i telewizyjnej historii polskich robotników przymusowych w Bawarii podczas II wojny światowej. Za film pt. „Miłość przestępstwem”, opowiadający o karanych śmiercią związkach polskich robotników przymusowych i Niemek otrzymał „Niebieską Panterę” – nagrodę telewizji bawarskiej.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Media w Oslo

Media w Oslo - ogromny wpływ na społeczeństwo Wprowadzenie Oslo, stolica Norwegii, jest miastem, w którym media odgrywają istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, informowaniu społeczeństwa...

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Tromsø 04.10.2023 r. Lokalizacja miejsca dyżuru: Clarion Hotel the Edge, Kaigata 6, 9008 Tromsø ; w sali “Prostneset”. Podczas dyżuru będą przyjmowane wyłącznie...

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Popularne artykuły

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Prom w Oslo