6 C
Oslo
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaNewsRozliczenie podatku w Norwegii

Rozliczenie podatku w Norwegii

Rozliczenie-podatku-w-NorwegiiRozliczenie podatku w Norwegii, jak wszędzie wiąże się ze stertą potocznie mówiąc papierów

Przychodzące pocztą dokumenty dla wielu nie kojarzą się z niczym przyjemnym, jednakże warto jest się do nich przekonać, gdyż mogą zaoszczędzić nam zarówno pieniędzy, jak i kłopotów.

Jak wiadomo, przed obowiązkiem płacenia podatków nie da się uciec, a wszelkie niedopatrzenia to przede wszystkim strata finansowa dla nas.

Karta podatkowa

Karty podatkowe na bieżący rok trafiają do podatników drogą pocztową pomiędzy 17 a 31 grudnia. Po zweryfikowaniu informacji, należy przekazać ją pracodawcy. W razie potrzeby korekty, należy zwrócić się do Urzędu Podatkowego drogą mailową. Czas na wprowadzanie wszelkich zmian mamy od 17 grudnia, z tym, że dzwoniąc do „Skarbówki” niczego nie załatwimy.

Osoby, które posiadają D-numer muszą koniecznie wstawić się osobiście w Skatteetaten z umową o pracę, paszportem oraz pozwoleniem na pobyt. Na poniższej stronie znajduje się lista takich urzędów:

skatteetaten.no/no/Person/Skattekort-og-forskuddsskatt/Utenlandsk-arbeidstaker/Ny-i-Norge-/

Rozliczenie podatku w Norwegii wiąże się z kolejnymi etapami. Na przełomie marcia i kwietnia wszyscy pracownicy powinni otrzymać rozliczenia podatkowe. W przypadku, gdy dokument nie został dostarczony należy skontaktować się z Urzędem Podatkowym. Ponownie, dokument należy dokładnie skontrolować, czy zawarte w nim dane są prawdziwe i aktualne. Na tym etapie sprawdza się również, czy przysługują nam ulgi podatkowe, jednakże należy wystąpić o nie samodzielnie, gdyż Urząd nie uwzględnia ich automatycznie.

Końcowy termin złożenia zeznania podatkowego upływa 30 kwietnia, a zasada ta dotyczy zarówno formy elektronicznej, jak i papierowej. W przypadku, gdy nie było potrzeby wprowadzania zmian, dokumentu nie trzeba odsyłać. W razie okoliczności specjalnych, termin rozliczenia podatku w Norwegii można przesunąć do 31 maja, jednak to wiąże się ze złożeniem stosownego wyjaśnienia na piśmie w Urzędzie. Odroczenie terminu można zrobić elektronicznie.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą pamiętać, że termin złożenia pisemnego rozliczenia upływa 30 kwietnia, a elektronicznego 31 maja.

Rozliczenie podatku w Norwegii, a pin kody

Rozliczając się w Norwegii, pin kody są niezwykle ważną rzeczą. Ważne jest, by adres w Urzędzie Ewidencji Ludności był prawidłowy, gdyż kody dostarczane są pod adresy zawarte w papierach.

Powyższe pin kody są niezbędne do rozliczenia podatkowego przeprowadzanego w formie elektronicznej. W przypadku posiadania starych kodów, nie ma potrzeby zamawiania nowych.

Podstawową rzeczą jest, by stworzyć i zapamiętać hasło do altinn. Altinn jest systemem, który został stworzony dla obywateli w celu elektronicznej komunikacji z urzędami. Zakładając profil na Min Id, koniecznie należy podać prawidłowy adres mailowy i numer telefonu, gdyż w razie utraty hasła może okazać się to przydatne.

Rozliczenie podatkowe w Norwegii, a odliczenia

Poniżej opisane zostały ulgi podatkowe, z których najczęściej korzystają Polacy pracujący w Norwegii:

– odpis standardowy dla pracowników zagranicznych. Jest to kwota 10 % przychodu ze stosunku pracy, jednakże nie może przekraczać 40 000 koron. Skorzystanie z niego należy dokładnie przemyśleć i decydować się na niego tylko wtedy, gdy okazuje się lepszy finansowo niż inne odliczenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ korzystając z tej opcji, nie można korzystać z żadnej innej.

Na stronie skatteetaten.no/pl/International-Polska/Felles-innhold-benyttes-i-flere-malgrupper/Artykuy/Odpis-Standardowy-10/ można dowiedzieć się więcej na temat powyższego odpisu. Należy również pamiętać, że przysługuje on jedynie osobom, które przebywają w Norwegii do 2,5 roku.

– status pendler – jest to odliczenie, które przysługuje osobom, które z powodu miejsca pracy zmienili miejsce zamieszkania, z tym, że należy przedstawić dowody na ciągłe odwiedzanie stałego miejsca zamieszkania. Dodatkowo, w przypadku pracowników dojeżdżających np. do Polski z pracy w Norwegii przysługuje odpisanie od podatku kosztów zakwaterowania, wyżywienia i podróży.

Poniżej zawarte są warunki, które należy spełnić, by uzyskać status pendler:

  1. Osoby posiadające w Polsce rodzinę, muszą koniecznie być na stałe zameldowane w miejscu ich zamieszkania (wraz z małżonkiem i dziećmi);
  2. Co najmniej 3 razy w roku należy odwiedzać Polskę oraz potrafić udowodnić to na papierze (bilety itp.). W przypadku osób samotnych, sprawa wygląda nieco inaczej. Muszą one odwiedzać Polskę raz na 3 tygodnie oraz posiadać większe mieszkanie w Polsce niż w Norwegii;
  3. Konieczne jest uzyskiwanie dochodów z pracy w Norwegii, jedynie studia nie zaliczają się do tego warunku.

Należy pamiętać, że bycie osobą samotną nie dyskwalifikuje nas przy staraniu się o status pendler. Nie tylko dzieci biologiczne są uznawane za członków rodziny wg statusu rodzinnego. Za taką osobę można w niektórych okolicznościach uznać nawet rodzeństwo, czy dzieci partnera. W przypadku chęci poznania szczegółów, można przedstawić w firmom rozliczeniowym swoją sytuację rodzinną – odpowiedzą na pytania i sprawdzą, czy spełniasz warunki do otrzymania takiego statusu i czy będzie on dla Ciebie korzystny.

– osoby, które mieszkają w Norwegii na stałe, a jednocześnie przez okres dłuższy niż 3 lata moją bardzo szeroką gamę odliczeń od podatku. Przykładowo, mogą to być wydatki poniesione w związku z wychowaniem dziecka czy też datki dla organizacji charytatywnych.

Kontakty

Jak w przypadku wielu innych spraw najważniejszą sprawą są kontakty. W razie jakichkolwiek wątpliwości i niedomówień najlepszym sposobem, by je rozwiać jest skontaktowanie się z właściwym Urzędem Podatkowym. Na terenie Norwegii, Główny Urząd Podatkowy swą siedzibę ma w Oslo, a lokalne urzędy znajdziemy w pięciu regionach: Skatt vest, Skatt sør, Skatt øst, Skatt nord oraz Skatt Midt-Norge.

Z Urzędem Podatkowym skontaktujesz się także drogą telefoniczną lub mailową:
Z Norwegii: 800 80 000
Z zagranicy: +47 22 07 70 00
Centralny Urząd Podatkowy ds. Zagranicznych +47 51 96 96 00, e-mail:
sfu@skatteetaten.no
Poborca podatkowy zagranica +47 51 86 89 00

Fot: sxc.hu

Polecamy artykuły:

NAV zorganizował spotkania informacyjne
Podatek w Norwegii – Norlink rozlicza!
Lønnsgaranti czyli Fundusz Gwarancji Płac
Transfer zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo