3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsBiznesŚnieg przykryje śnieg - książka Levi Henriksen

Śnieg przykryje śnieg – książka Levi Henriksen

Snieg-przykryje-snieg-ksiazka-Levi-Henriksen

Śnieg przykryje śnieg

W dniach 19-22 stycznia odwiedzi Polskę Levi Henriksen, którego książkę „Śnieg przykryje śnieg” wydaje w styczniu po polsku wydawnictwo Smak Słowa. Książka zdobyła Nagrodę Norweskich Księgarzy i jeszcze przed premierą spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.

Tłumaczenie: Milena Skoczk Data premiery: 14 stycznia 2014 E-book (premiera 7.01.2015)
O autorze

Levi Henriksen – norweski pisarz, dziennikarz i muzyk. Zadebiutował w 2002 roku zbiorem opowiadań Feber (Gorączka). Dwa lata później wydał powieść Śnieg przykryje śnieg. Zebrał za nią świetne recenzje i w tym samym roku otrzymał Nagrodę Norweskich Księgarzy. Szwedzki aktor Tomas Norström i reżyser Alexander Moberg wykupili prawa autorskie do filmu.

W 2012 roku Henriksen wydał pierwszą książkę dla dzieci pod tytułem Engelen i Djevelgapet (Anioł w Diabelskim Kanionie), która ma zostać sfilmowana przez Tomasa Backströma.
O książce

Tajemnica, miłość i historia relacji między braćmi, którzy oddalili się od siebie.

Trzydziestosiedmioletni Dan Kaspersen wraca do rodzinnej wioski Skogli niedaleko Kongsvinger na pogrzeb brata. Właśnie skończył odsiadywać dwuletni wyrok za przemyt narkotyków i szuka dla siebie miejsca w życiu. Jego brat zmarł w tragicznych okolicznościach: został znaleziony martwy w swoim samochodzie na podwórzu małego gospodarstwa, które odziedziczyli po rodzicach. Dana dręczy pytanie, czy miał jakikolwiek wpływ na to, że Jakob popełnił samobójstwo. Nie potrafi jednak znaleźć na nie odpowiedzi. Kiedy ostatni raz widział się z bratem, nic nie wskazywało na to, że cierpiał on na depresję. Dan nie radzi sobie z żałobą, ponieważ łączyła go z Jakobem silna więź emocjonalna. Zamierza sprzedać gospodarstwo i wyjechać ze Skogli, lecz w jego życiu niespodziewanie pojawia się Mona Steinmyra. Jej promienny uśmiech staje się pierwszym powodem, z którego Dan przestaje się spieszyć z wyjazdem. Tymczasem niejeden mieszkaniec Skogli dałby wiele, żeby jak najszybciej pozbyć się go ze wsi, bo kiedy Dan zaczyna przeglądać rzeczy brata, na światło dzienne wychodzi wiele skrzętnie skrywanych tajemnic.

Żal, tęsknota i potrzeba bliskości są nicią przewodnią tej historii, która rozwija się w kierunku psychologicznego thrillera, choć oczywiście nie brakuje w niej wzruszającego wątku miłosnego.
Recenzje

Szybko zrozumiałem, że Levi nie pisze o Nich, którzy wypadli poza ramy społeczeństwa, lecz o Nas, którzy zostaliśmy zepchnięci na margines. Bo przecież lubimy myśleć o sobie, że My mieścimy się w ramach, prawda?

W każdym razie bliskie mi są jego rozważania o kruchości życia w formie poetyckiego humoru, który sprawia, że opuszczamy gardę na tyle nisko, by przesłanie zawarte w powieści trafiło nas niczym przyjacielski, melancholijny cios zadany z wielkiego serca.

Bent Hamer, reżyser filmowy, pisarz i producent

Bardzo cenię sobie twórczość Leviego Henriksena – z wielu powodów. Podam dwa: Levi jak mało kto potrafi pisać o męskiej wrażliwości i sentymentalizmie. I stworzył jedną z najwybitniejszych powieści współczesnej literatury norweskiej: „Śnieg przysypie śnieg”.

Ingar Sletten Kolloen, redaktor, dziennikarz, biograf i pisarz

Dużo czytam. Jednak rzadko doświadczam poczucia takiej bliskości i realizmu jak w przypadku książek Leviego. Ujmę to możliwie najprościej: dobrze jest go czytać. Rozpoznaję nastrój, styl i perspektywę – może dlatego, że ja też urodziłem się i wychowałem wśród spokojnych lasów? Cóż za dziwni z nas ludzie!

Bardzo proszę, Levi: pisz więcej!

Knut Storberget, były minister sprawiedliwości

Kiedy myślę o książkach Leviego Henriksena, natychmiast nasuwają mi się skojarzenia z wielkimi amerykańskimi pisarzami, takimi jak William Faulkner, Cormac McCarthy i Richard Ford (…) Jego postacie często zmagają się z poważnymi trudnościami, a mimo to wciąż tli się w nich nadzieja. Po prostu dobrze czuję się w świecie Leviego Henriksena i trudno mi się oderwać od jego książek. Może dlatego, że są to książki z duszą?

Christer Mjåset, autor książek: ”Lekarz, który wiedział za dużo” i ”Białe kruki”

„Levi Henriksen napisał powieść, która z pewnością zostanie okrzyknięta jedną z najlepszych tej jesieni. I prawdopodobnie stanie się również jedną z najchętniej czytanych”.

Hamar Arbeiderblad

„ …historia z napędem na cztery koła, intrygująca i sugestywna”.

”Trønderavisa”

„Jedno jest pewne: czytelnik dostał do ręki wspaniały prezent”.

Dagsavisen

„Sugestywna, bujna, oryginalna [historia]… pewnie ląduje po 288 stronach”.

Bergens Tidende

http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114528,17225614,Nie_kryminal__nie_thriller__a_jak_wciaga__Norweska.html

http://notatnikkulturalny.blogspot.com/2015/01/snieg-przykryje-snieg-levi-henriksen.html

http://robertostaszewski.bloog.pl/id,345394502,title,Levi-Henriksen-Snieg-przykryje-snieg,index.html

Źródło: materiały pochodzą ze strony :amb-norwegia.pl
fot: amb-norwegia.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo