8.3 C
Oslo
środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsBiznesSpodziewane ożywienie na rynku pracy specjalistów

Spodziewane ożywienie na rynku pracy specjalistów

praca-specjalisci

Polska gospodarka lepiej niż inne kraje radzi sobie ze spowolnieniem. 58 procent pracodawców planuje zatrudniać specjalistów i menedżerów w III kwartale, a tylko 11 procent zwalniać wskazują najnowsze wyniki badania Antal Global Snapshot. Pracowników będą w szczególności poszukiwać firmy z obszaru e-commerce i social media, sektora SSC-BPO oraz ubezpieczeń.

  • Wzrost odsetka pracodawców planujących zatrudnienie specjalistów i menedżerów został odnotowany w większości branż.
  • Zatrudniać będą przede wszystkim banki, firmy ubezpieczeniowe i consultingowe, a także centra usług wspólnych.
  • Wakacje to dobry czas na poszukiwanie nowego zatrudnienia.


Antal International opublikował wyniki 14. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. Wskazują one, że najbliższe miesiące będą czasem wzmożonych rekrutacji na stanowiska średniego i wyższego szczebla w większości branż.

„Zbliżające się wakacje będą dobrym momentem na odświeżenie życiorysu i poszukanie nowych wyzwań zawodowych. Wysoki odsetek pracodawców planujących zatrudnienie pozwala sądzić, że na rynku pojawi się wiele atrakcyjnych ofert pracy” – podkreśla Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Które firmy będą zatrudniać?

W III kwartale zdecydowanie zwiększy się odsetek pracodawców zatrudniających w branżach:
E-commerce i social media (93%), SSC/BPO (92%), Ubezpieczenia (72%), Księgowość i Firmy Consultingowe (71%).

„Wpływ firm z sektora SSC/BPO jest coraz bardziej odczuwalny na rynku specjalistów i menedżerów. Ogromne potrzeby kadrowe generowane przez te struktury zmuszają je do szukania pracowników w firmach consultingowych, biurach rachunkowych i wewnętrznych działach finansowych. W związku z tym i one zmuszone są do prowadzenia kolejnych rekrutacji” – zauważa Anna Piotrowska-Banasiak, menedżer Antal Finance & Accountancy.

Wciąż wysoki odsetek pracodawców planuje zatrudniać w sektorze oprogramowania IT (65%) i Bankowości (60%).

„Banki i instytucje finansowe zakończyły większość procesów restrukturyzacyjnych i mogą skoncentrować wszystkie siły na rozwoju. Otwierane linie biznesowe generują nowe potrzeby kadrowe. Obecnie intensywnie poszukujemy kandydatów na stanowiska: doradca SME, dyrektor oddziału, doradca Forex” – informuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.

Większość pracodawców z branży transportowej, produkcji przemysłowej, motoryzacji nie planuje zmian kadrowych plany zarówno zatrudnienia, jak i zwalniania utrzymują się na ustabilizowanym poziomie.

„Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że dla specjalistów i menedżerów praca jest. Nie należy jednak zapominać, że pracodawcy szukają osób aktywnych, kreatywnych z pomysłem na rozwój zarówno własny, jak i firmy. Warto zadbać o odpowiednią postawę na rynku pracy, pożądaną przez firmy. Kandydaci bierni, bez sukcesów zawodowych i bez pomysłu na siebie będą mieli coraz większe problemy na dynamicznym, lecz coraz bardziej wymagającym rynku” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Polska na tle innych gospodarek

Polska na tle innych gospodarek pod kątem planów zatrudnienia specjalistów i menedżerów w III kwartale wciąż zajmuje wysoką pozycję (58% pracodawców ma plany rekrutacyjne). Prześcigają ją sąsiedzi Czechy i Słowacja (63%), a także kraje skandynawskie Dania (61%) oraz Norwegia 58%). Najmniejszy odsetek pracodawców chce zatrudniać w krajach na południu Europy Hiszpanii (28%), Portugalii (31%) oraz Włoszech (37%). Już od kilku edycji badania niska dynamika zatrudnienia utrzymuje się w Niemczech tylko 31% respondentów planuje rekrutacje pracowników średniego i wyższego szczebla, ale tylko 12% zwolnienia.

O badaniu

Czternasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 9923 przedsiębiorstwami z 52 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 1690 pracodawców i przeprowadzone było w kwietniu 2013 r.

O Antal International

Antal International jest międzynarodową firmą executive recruitment posiadającą 110 oddziałów w 35 państwach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Firma powstała w 1993 roku i jako jedna z pierwszych w branży rekrutacyjnej wprowadziła podział zespołów na specjalizacje. Konsultanci koncentrują się na wąskich sektorach i dyscyplinach, co czyni ich ekspertami w swoich dziedzinach.


O Antal International w Polsce

W Polsce Antal International działa od 1996 roku i jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów. Biura w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw. Antal International świadczy usługę rekrutacji stałej, jak i zatrudnienia kontraktowego. Dzięki rozwiązaniom HR Consulting z zakresu oceny i rozwoju pracowników oraz Recruitment Process Outsourcing firma kompleksowo odpowiada na potrzeby pracodawców. Więcej informacji na www.antal.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Fot: własność redakcji

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo