3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsStarasz się o zwrot podatku z Norwegii? Nasi eksperci odpowiadają na pytania...

Starasz się o zwrot podatku z Norwegii? Nasi eksperci odpowiadają na pytania czytelników

Starasz-sie-o-zwrot-podatku-z-Norwegii

W ubiegłym roku byłeś zatrudniony w Norwegii i chcesz odzyskać należny ci podatek? Razem z ekspertami biura megatax.pl wybraliśmy spośród najpopularniejszych pytań, jakie trafiają na naszą skrzynkę e-mailową i rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat  rozliczeń z norweskim fiskusem.

Nasi eksperci o zwrocie podatku z Norwegii

1. Nie dostałem umowy od pracodawcy. Należy mi się zwrot podatku?
Podstawowym warunkiem, dla którego możesz starać się o zwrot podatku z Norwegii jest legalna praca na umowie. Przy okazji miesięcznego rozliczenia, twój pracodawca powinien wystawić ci zaświadczenie o wypłacie, tj. lønnsslipp, które jednocześnie potwierdza, że o twoim fakcie zatrudnienia w kraju wie norweski urząd skarbowy.

Jeśli zatem pracowałeś bez umowy, a pracodawca nie odprowadzał podatku za twoją pracę, nie możesz starać się o zwrot do fiskusa.

2. Wszystkie formalności muszę załatwić sam?
O zwrot podatku z Norwegii możesz wystąpić do urzędu skarbowego sam lub skorzystać z usług wyspecjalizowanego biura pośredniczącego.

3. Ile podatku zwróci mi urząd skarbowy?
Wartość zwrotu podatku, na jaki możesz liczyć to wypadkowa ulg (odliczeń) oraz wysokości podatku, który został odprowadzony do norweskiego urzędu skarbowego.

Lista przysługujących podatnikowi odliczeń jest obszerna i składają się na nią m.in. odpisy za:

– dojeżdżanie z Polski do Norwegii do pracy,
– koszty zakwaterowania i wyżywienia w Norwegii,
– odpis z tytułu utrzymywania podwójnego gospodarstwa domowego w Polsce i Norwegii,
– odpis z tytułu pozostawiania w zalegalizowanym związku małżeńskim.

4. Nie mam konta bankowego. Czy zwrot podatku przepadnie?
– Jeśli z jakichś powodów nie dysponowałeś do tej pory rachunkiem bankowym, możesz go założyć i o jego numerze poinformować norweski urząd skarbowy. Konto zostanie przypisane do twojej dokumentacji i zwrot podatku otrzymasz w formie przelewu – ocenia ekspert megatax.pl.

Nie obawiaj się, że w razie niezłożenia deklaracji o numerze konta twój zwrot miałby przepaść. Urząd skarbowy wystawi czek i dostarczy go na adres kontaktowy.

Wśród banków, które honorują czeki zagraniczne są m.in. Bank Pekao SA, Bank Zachodni WBK, mBank, a także ING Bank Śląski.

5. Zmieniłem adres kontaktowy. Co dalej?
Złóż wniosek RF-1454E, dzięki któremu zaktualizujesz swoje dane do korespondencji. Sam dokument składa się z zaledwie 6 pozycji, a ich wypełnienie nie zajmie ci więcej niż 10 minut.

Do RF-1454E dołącz kserokopię swojego aktualnego dowodu osobistego. Urząd skontaktuje się z tobą w ciągu 15 dni od złożenia wniosku z potwierdzeniem aktualizacji danych w rejestrze.

Fot: megatax.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo