25 C
Oslo
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaNewsKultura i sztukaTellefsen - uczeń Chopina

Tellefsen – uczeń Chopina

Tellefsen-uczen-Chopina

Tellefsen był jednym z ulubionych uczniów Chopina

Z czasem sam zdobył międzynarodową sławę, jednak po śmierci został kompletnie zapomniany, także w Norwegii. W ramach projektu finansowanego z Funduszy EOG, Instytut Fr. Chopina wraz z Muzeum Muzyki Ringve, poszukuje tych wczesnych więzi kulturowych pomiędzy Polską a Norwegią i próbuje ożywić owoce tej współpracy.

Każdy wie, kim był Fryderyk Chopin, polski wirtuoz fortepianu i jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki, jednak niewielu wie, że Chopin był jednym z najbardziej cenionych nauczycieli fortepianu swoich czasów. Dawał lekcje członkom polskiej, francuskiej i brytyjskiej arystokracji, ale jednym z jego ulubionych, najbliższych uczniów był Norweg: Thomas Tellefsen.

Thomas Tellefsen był wybitnym pianistą, kompozytorem i pedagogiem oraz jednym z najznamienitszych przedstawicieli więzi kulturowych między Polską a Norwegią.

Dzięki projektowi w ramach Funduszy EOG, będziemy mieli okazję poznać bliżej postać i dzieła tego norweskiego artysty, który cieszył się międzynarodową sławą za życia, natomiast po śmierci został wkrótce zapomniany.

Norwegia i Polska zawdzięczają podwaliny swej wzajemnej rozpoznawalności narodowej nie tylko Chopinowi i Tellefsenowi, ale także Edvardowi Griegowi, Andrzejowi Panufnikowi , a przede wszystkim Witoldowi Lutosławskiemu, który w Norwegii stworzył dzieła o przełomowym znaczeniu, pozostając w przyjaźni z wybitnym norweskim kompozytorem Arne Nordheimem.

Warto również wspomnieć, że twórczość Chopina odbiła się szerokim echem w pisarstwie Stanisława Przybyszewskiego, którego twórczość z kolei wpływała na malarstwo Wojciecha Weissa, zafascynowanego dziełami norweskiego mistrza malarstwa, Edvarda Muncha.

Powyższe wątki wejdą w skład licznych konferencji, wystaw, warsztatów i koncertów. Wśród wystaw znajdą się: „Od romantycznego poszukiwania tożsamości narodowej i kulturowej do modernistycznych przewartościowań. Chopin – Tellefsen – Grieg / Przybyszewski – Weiss – Munch”, która zostanie przedstawiona w Muzeum Chopina w Warszawie oraz „Pomiędzy tożsamością narodową a wspólnotą kultur: Fryderyk Chopin i Thomas Tellefsen”, w Ringve Museum w Trondheim,  Norwegia.

Projekt  przewidziany jest aż na trzy lata – rozpoczął się w 2013 i potrwa do końca 2015, z kulminacją przypadającą na 2014.

Ramowy plan projektu – http://eog.chopin.nifc.pl/informacje-ogolne

O promocji książki o Thomasie Tellefsenie autorstwa Dr Ingrid Loe Dalaker z dn. 26.03.2014
– http://www.amb-norwegia.pl/news_and_events/pomoc-z-EOG/EOSAktuelt/Promocja-ksiki-o-Thomasie-Tellefsenie/#.UzmC4KLRMa8

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: amb-norwegia.pl

Polecamy artykuły:

Wielka Ucieczka norweskich lotników
Laureaci konkursu „Wybitny Polak w Norwegii 2014″
Podatek w Norwegii – metody rozliczenia się z fiskusem oraz ulgi podatkowe dla Polaków
Nadchodzące wydarzenia kulturalne w Norwegii

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo