Uroczyste przekazania polskich dział pamiętających czasy II WŚ

0
33
wojna-swiatowa
fot: sxc.hu

wojna-swiatowa

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, w wyniku owocnej współpracy Polski i Norwegii, doszło do uroczystego przekazania dział polskich z czasów II wojny światowej. Eksponaty te przekazał Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik.

Unikatowe sztuki broni artyleryjskiej, które używane były przez Wojsko Polskie w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej, przekazane zostały do Muzeum 21 listopada. Zostały one odnalezione na terenie Norwegii.

W uroczystości udział wzięli m. in. Wiceminister Obrony Narodowej Robert Kupiecki, Wiceminister Spraw Zagranicznych Bogusław Winid, Ambasador Finlandii w Polsce Jari Vilen oraz Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski Zbigniew Ostrowski.

W czasie uroczystości goście mogli zobaczyć armatę polową 76,2 mm, która używana była przez Pułk Piechoty stacjonujący w Bydgoszczy. Pozostałe znaleziska: haubica górska i niemiecka haubica polowa, zostały przekazane do prac konserwatorskich i renowacji.

W ramach polityki historycznej Polski i Norwegii, na 2014 rok zaplanowano wydobycie czeskich moździerzy, spoczywających na dnie jednego z norweskich jezior. Były one używane przez Wojsko Polskie jako system obrony wybrzeża.

Źródło: na podstawie materiałów zawartych na stronie Ambasady Norwegii w Warszawie
Fot: sxc.hu