15.3 C
Oslo
piątek, 22 września, 2023
Strona głównaNewsKultura i sztukaUroczyste przekazania polskich dział pamiętających czasy II WŚ

Uroczyste przekazania polskich dział pamiętających czasy II WŚ

wojna-swiatowa

W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, w wyniku owocnej współpracy Polski i Norwegii, doszło do uroczystego przekazania dział polskich z czasów II wojny światowej. Eksponaty te przekazał Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik.

Unikatowe sztuki broni artyleryjskiej, które używane były przez Wojsko Polskie w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej, przekazane zostały do Muzeum 21 listopada. Zostały one odnalezione na terenie Norwegii.

W uroczystości udział wzięli m. in. Wiceminister Obrony Narodowej Robert Kupiecki, Wiceminister Spraw Zagranicznych Bogusław Winid, Ambasador Finlandii w Polsce Jari Vilen oraz Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski Zbigniew Ostrowski.

W czasie uroczystości goście mogli zobaczyć armatę polową 76,2 mm, która używana była przez Pułk Piechoty stacjonujący w Bydgoszczy. Pozostałe znaleziska: haubica górska i niemiecka haubica polowa, zostały przekazane do prac konserwatorskich i renowacji.

W ramach polityki historycznej Polski i Norwegii, na 2014 rok zaplanowano wydobycie czeskich moździerzy, spoczywających na dnie jednego z norweskich jezior. Były one używane przez Wojsko Polskie jako system obrony wybrzeża.

Źródło: na podstawie materiałów zawartych na stronie Ambasady Norwegii w Warszawie
Fot: sxc.hu

PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Fotowoltaika w Oslo

Fotowoltaika w Oslo - wykorzystaj energii słońca w Norwegii Fotowoltaika to innowacyjny sposób pozyskiwania energii elektrycznej, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Norwegia,...

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii we Wrocławiu Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Psie Pole prowadzi dochodzenie w związku z tragiczną śmiercią 28-letniego Leo K., zawodnika futbolu amerykańskiego...

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Popularne artykuły