3.3 C
Oslo
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaNewsWspółpraca z Polonią i Polakami za granicą

Współpraca z Polonią i Polakami za granicą

Wspolpraca-z-Polonia-i-Polakami-za-granica

Ogłoszenie konkursu MSZ dla Polonii

 

– MSZ przeznaczy łącznie ponad 84 mln zł na dofinansowanie Polonii w przyszłym roku – powiedział podsekretarz stanu Tomasz Orłowski, otwierając IV edycję konkursu dotacyjnego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

Kwota przeznaczona na projekty polonijne w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2015” to 31,7 mln zł. Zgodnie z ubiegłorocznymi planami MSZ przeznaczy też 21,3 mln zł na dofinansowanie projektów modułowych. Wiceminister Tomasz Orłowski podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że celem dwuletnich projektów modułowych jest zapewnienie bardziej stabilnego finansowania projektów w obszarach o strategicznym znaczeniu dla Polonii. To projekty wyłonione w konkursie z 2014 r., w ramach których priorytetami są: nauka języka polskiego, nauka w języku polskim i o Polsce, wsparcie mediów polonijnych oraz infrastruktury. Ponadto MSZ przekaże 9,5 mln zł do Ministerstwa Edukacji Narodowej na projekty związane z organizacją w Polsce obozów i kolonii o charakterze edukacyjnym dla dzieci i młodzieży polonijnej, jak również na doskonalenie nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozdzieli te środki w odrębnym konkursie dotacyjnym.

– To nie wszystkie środki przeznaczone dla Polaków za granicą. W ogłaszanym konkursie dotacyjnym biorą udział projekty o wartości ponad 100 tys. zł. Istnieje jednak również ścieżka, by dofinansowywać bezpośrednio projekty mniejsze. W ramach „małych grantów” przyznawanych przez polskie konsulaty rozdysponujemy dodatkowo w 2015 roku kwotę 22 mln zł – powiedział wiceminister Orłowski.

Konkurs dotacyjny resortu dyplomacji cieszy się rosnącym zainteresowaniem, zarówno ze strony organizacji pozarządowych, jak i środowisk polonijnych. MSZ odnotowuje stały wzrost liczby projektów dofinansowanych w ramach konkursu. W 2012 r. dotacje w wysokości 54,2 mln zł uzyskało 87 projektów, w 2013 r. 112 projektów otrzymało 62,2 mln zł, a w 2014 r. MSZ przeznaczyło 59 mln zł na 136 projektów.

Wzorem roku ubiegłego, nabór ofert prowadzony jest w pięciu obszarach tematycznych. Są to nauczanie języka polskiego, w języku polskim i o Polsce, media polonijne, infrastruktura, pozycja środowisk polskich w krajach zamieszkania, a także więzi i kontakty z Polską. – Wspieramy zarówno mniejszość polską na wschodzie, jak i ostatnią falę emigracji zarobkowej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Premiujemy w konkursie organizacje mające doświadczenie we współpracy z Polonią i Polakami za granicą. – zaznaczył wiceminister Orłowski. Dodał również, że nowością w konkursie jest brak limitu ofert składanych przez jedną organizację.

Oferty w konkursie MSZ należy składać w terminie do dnia 4 grudnia 2014 r. W konkursie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz inne określone w regulaminie podmioty, których działalność nakierowana jest na współpracę z Polonią i Polakami za granicą.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regulamin konkursu wraz z formularzem oferty konkursowej jest dostępny na stronie internetowej MSZ. W dniu 21 listopada odbędzie się otwarte spotkanie informacyjne dla organizacji pozarządowych w sprawie Konkursu. Zachęcamy lokalne organizacje polonijne do udziału w projektach zgłaszanych w Konkursie na 2015 r. i do zapoznania się z przygotowaną przez MSZ bazą polskich organizacji realizujących projekty skierowane do Polonii. Ogłoszenie wyników Konkursu planowane jest do dnia 27 lutego 2015 r.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
Fot: msz.gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo