4.6 C
Oslo
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsZakończenie kadencji Honorowego Konsula Generalnego w Trondheim

Zakończenie kadencji Honorowego Konsula Generalnego w Trondheim

Zakonczenie-kadencji-Honorowego-Konsula-Generalnego-w-Trondheim

Honorowy Konsul Generalny RP w Norwegii Harald Lydersen zakończył swoją misję

W czasie 17-letniej kadencji nie tylko wspierał Polaków, ale także promował Polskę w Norwegii i Norwegię w Polsce. Podczas uroczystości zakończenia pełnienia misji, która odbyła się 17 września w Trondheim Ambasador RP w Norwegii Stefan Czmur podkreślił, że Harald Lydersen jest najdłużej urzędującym i najbardziej aktywnym z polskich konsulów honorowych w Norwegii i jako jedyny posiadał tytuł konsula generalnego. Sprawując swoją funkcję od 1998 r. konsul Lydersen nie tylko pomagał Polakom mieszkającym w Norwegii, ale także fundował stypendia dla polskich studentów, organizował wydarzenia kulturalne oraz zainicjował współpracę partnerską między Krakowem i Trondheim. Ambasador Czmur podsumował, że dzięki aktywności konsula Lydersena Norwegowie lepiej poznali Polskę, a Polacy Norwegię.

Działalność konsula Haralda Lydersena stanowiła cenny wkład w promocję Polski w Norwegii i przyczyniła się do pogłębienia kontaktów między naszymi krajami, zwłaszcza w dziedzinie kultury. Oprócz wspomnianej współpracy między Krakowem i Trondheim, w ramach której odbyły się liczne przedsięwzięcia współorganizowane przez instytucje z obu miast (w tym koprodukcje spektakli operowych zrealizowane przez Orkiestrę Symfoniczną w Trondheim i orkiestrę Opery Krakowskiej), na podkreślenie zasługują Polski Tydzień w Trondheim w 2006 r. oraz Dni Polskie w Trondheim w 2008 r. Ponadto, konsul Lydersen był zaangażowany w szereg innych projektów takich jak np. wystawa prezentująca twórczość F. Chopina i jego norweskiego ucznia T. Tellefsena, która była pokazywana w muzeum instrumentów muzycznych Ringve w Trondheim oraz w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Ostatnio pomagał w otwarciu w Trondheim w Pałacu Arcybiskupim wystawy poświęconej dziejom odbudowy katedry św. Jana w Warszawie i Nidaros (św. Olafa) w Trondheim, która jest wciąż otwarta dla zwiedzających.

W toku swojej działalności jako konsul honorowy, a od 2010 r. Honorowy Konsul Generalny Harald Lydersen został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP (2007 r.). W 2010 r. otrzymał odznakę honorową „Bene Merito” i medal honorowy Norweskiego Korpusu Konsularnego, a w 2012 Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” .

Źródło: oslo.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo