5.4 C
Oslo
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaNewsEkologiaZbiornik Sulejowski - monitoring

Zbiornik Sulejowski – monitoring

Zbiornik-Sulejowski-monitoring

Monitoring Zalewu Sulejowskiego

 

17 marca 2015 r. w Swolszewicach Małych koło Tomaszowa Mazowieckiego odbyła się konferencja inaugurująca projekt MONSUL Analiza czynników wpływających na stan ekologiczny wód Zbiornika Sulejowskiego w oparciu o ciągły monitoring i zintegrowany model 3D zbiornika. W spotkaniu uczestniczył Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi – Kazimierz Perek.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele instytucji realizujących projekt: Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, Norweski Instytut Badań Wody (NIVA) oraz Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, a także przedstawiciele gmin, regionalnej administracji środowiskowej i instytucji związanych z gospodarką wodną.

Zalew Sulejowski leży na terenie Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych i jest jednym z większych zbiorników wodnych województwa łódzkiego. Oprócz dwóch głównych funkcji: retencyjnej i energetycznej, zbiornik wykorzystywany jest do hodowli ryb, ochrony przeciwpowodziowej oraz do celów rekreacyjnych. Wody Zalewu Sulejowskiego to przede wszystkim źródło unikalnego i bardzo złożonego ekosystemu z ogromnym bogactwem fauny i flory. Jednak od wielu lat stan wód zbiornika znacznie się pogorszył, dlatego też łódzcy naukowcy, dostrzegli potrzebę stworzenia spójnego programu badań oraz monitoringu wód Zalewu Sulejowskiego.

Nadrzędnym celem projektu MONSUL jest stworzenie uniwersalnego narzędzia, które przyczyni się do odbudowy potencjału ekologicznego Zalewu Sulejowskiego, poprawy jakości jego wód oraz aktualizacji programów ochronnych łódzkiego zbiornika. W ramach realizowanego projektu zostanie opracowana baza danych GIS – Systemu Informacji Geograficznej rejonu zbiornika, model 3D zalewu oraz montaż urządzenia pomiarowego, służącego do oceny parametrów jakości wody w zbiorniku. Wykorzystując najnowsze oprogramowanie służące do gromadzenia informacji o środowisku i przestrzeni geograficznej naukowcy stworzą spójny model monitoringu wód łódzkiego akwenu. W przyszłości model ten stanie się matrycą wykorzystywaną na potrzeby analiz wód dużych zbiorników Polski.

Projekt realizowany jest w ramach funduszy pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Źródło: RDOŚ w Łodzi, Politechnika Łódzka Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
Fot.: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo