1050-lecie Chrztu Polski – jubileusz

0
24
1050-lecie-Chrztu-Polski

1050-lecie-Chrztu-Polski

„Gdzie chrzest tam nadzieja” – słowa pieśni jubileuszowej, w kompozycji Leopolda Twardowskiego, będą głównym przekazem obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Uroczystości pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy zostaną zorganizowane 14-16 kwietnia 2016 roku w Poznaniu i Gnieźnie.

Pierwszego dnia obchodów prezydent Andrzej Duda wraz z episkopatem Polski i Legatem Papieskim będzie dziękował za chrzest Polski w gnieźnieńskiej katedrze.

Po raz pierwszy poza Warszawą odbędzie się także uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu, na którym orędzie wygłosi Prezydent RP. W wydarzeniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Polonii oraz delegaci z innych Kościołów chrześcijańskich.

Już od marca, w związku z rocznicą na terenie całej Polski organizowane są liczne przedsięwzięcia religijne, kulturalne i społeczne. Dla uczestników obchodów przygotowano m.in. konferencje i wystawy poświęcone początkom państwa Polskiego takie jak wystawa „Lux in Oriente – Lux ex Oriente: Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii” prezentująca dzieła wypożyczone z Watykanu oraz wystawa „Expo Christianitatis” prezentująca początki chrześcijaństwa w Polsce. W Poznaniu odwiedzający będą mogli oglądać znajdujące się pod ziemią fragmenty kaplicy księżnej Dobrawy na Ostrowie Tumskim. Planowane jest także przekazanie symbolicznych krzyży polskim katedrom. Krucyfiksy wykonane będą z drewna dębowego – z pozostałości fortyfikacji obronnych z początków państwa polskiego. Obchody narodowe potrwają do listopada 2016 roku.

Papież Franciszek w związku z obchodami w Polsce napisał w specjalnym liście, że w szczególny sposób towarzyszy modlitwą „Polsce, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą piękną 1050. rocznicę chrztu”.

Archidiecezja Poznańska przypomina, z kolei, że „1050. rocznica chrztu Polski jest nie tylko wspomnieniem wydarzenia historycznego, które zapoczątkowało dzieje Kościoła, a także zaistnienie państwowości Polski, lecz również zobowiązaniem do refleksji nad konsekwencjami tego faktu dla teraźniejszości i przyszłości”.

Datę 14 kwietnia 966 roku, czyli dzień, w którym pierwszy, historyczny władca Polski Mieszko I przyjął chrzest, uznaje się za początek istnienia państwa polskiego. Mieszko I przyjmując chrześcijaństwo dorównał innym europejskim władcom. W wyniku procesu chrystianizacji do Polski zaczęli przybywać duchowni tworząc kolebkę kultury chrześcijańskiej. Mieszko I przyjął chrzest za pośrednictwem Czech, państwa już wtedy chrześcijańskiego, z którego pochodziła jego żona księżniczka Dobrawa.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada RP w Oslo

Fot: własność redakcji