3.3 C
Oslo
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaNewsEkologiaEfekty pracy zachodniopomorskich funduszy

Efekty pracy zachodniopomorskich funduszy

Efekty-pracy-zachodniopomorskich-funduszy

ZACHODNIOPOMORSKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA O EFEKTACH SWOJEJ PRACY

W Kołobrzegu odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Zachodniopomorskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O efektach współpracy rozmawiali beneficjenci funduszu – władze samorządowe, policja, straż pożarna i organizacje ekologiczne. Gościem honorowym konferencji był Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Zorganizowana przez Zachodniopomorski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej konferencja była okazją do podsumowania projektów współfinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w perspektywie finansowej 2007–2013, dla których WFOŚiGW w Szczecinie jest Instytucją Wdrażającą. Przedstawiane zostały największe projekty gospodarki wodnej współfinansowane przez szczeciński fundusz: „Ochrona wód jeziora Miedwie poprzez budowę sieci kanalizacyjnej i przebudowę Oczyszczalni Ścieków w aglomeracji Stargard Szczeciński”, „Poprawa jakości wody w Szczecinie” oraz „Modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji sanitarnej w Pyrzycach”.
Prezes Funduszu Jacek Chrzanowski przedstawił ponadto priorytety POIiŚ w perspektywie 2014–2020. Są to promocja odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, ochrona środowiska ze szczególnym uwzględnieniem działań i inwestycji adaptacyjnych do zmian klimatu oraz rozwój infrastruktury transportowej przyjaznej dla środowiska i ważnej w skali europejskiej.
O reformie gospodarki wodnej
Podczas konferencji dyskutowano także na temat reformy gospodarki wodnej. Minister Stanisław Gawłowski przedstawił działania legislacyjne podejmowane przez resort środowiska w 2014 roku w tym obszarze.
– W lipcu weszła w życie mała nowelizacja prawa wodnego. Znajdują się w niej ważne zapisy dotyczące aglomeracji wodno-ściekowych. Wprowadziliśmy elastyczny mechanizm umożliwiający dokonywanie zmian w obowiązujących uchwałach sejmików województw w sprawie obszarów i granic aglomeracji. To pozwoli na systematyczne dostosowywanie inwestycji do faktycznych potrzeb w związku z ciągłą migracją ludności na terenach gmin. Duże znaczenie ma też zmiana definicji aglomeracji uzupełniona o końcowy punkt zrzutu ścieków komunalnych. – mówił minister Gawłowski.
– Te wszystkie zmiany były postulowane przez samorządy. Ułatwiają im one wypełnienie zadania odbioru ścieków komunalnych. – dodał minister.
Minister przedstawił ponadto dalsze plany legislacyjne i organizacyjne w obszarze gospodarki wodnej.
– 1 stycznia minie 13 lat od wejścia w życie ustawy Prawo wodne. W tym czasie zaszło wiele zmian, między innymi wprowadziliśmy do naszego systemu prawnego przepisy Unii Europejskiej. To wymusiło ponad pięćdziesiąt nowelizacji Prawa wodnego, co z kolei naruszyło jego wewnętrzną spójność i uczyniło go nieprzejrzystym. Dlatego też przygotowaliśmy w Ministerstwie Środowiska projekt nowej ustawy – Prawo wodne. Na jej podstawie powstanie racjonalny, spójny i efektywny system finansowania pozwalający na bieżące utrzymywanie infrastruktury wodnej oraz projektowanie jej rozwoju. – powiedział minister, uzasadniając konieczność reformy gospodarki wodnej.
– W ustawie znajdą się też bardzo ważne zadania dla samorządów każdego szczebla. – dodał minister, przedstawiając koncepcję rozwiązania problemów melioracji szczegółowej. Zgodnie z nowymi regulacjami zostanie ona zadaniem własnym gmin. Pieniądze na ten cel gmina pozyska poprzez zastąpienie dotychczasowych składek na rzecz spółek wodnych opłatą uiszczaną przez właścicieli gruntów, którzy odprowadzają korzyści z urządzeń melioracji wodnych wprost do budżetu gminy. Do końca 2020 r. gminy dodatkowo otrzymają dotacje podmiotową z budżetu państwa na dofinansowanie wydatków bieżących związanych z utrzymywaniem wód i urządzeń wodnych.
Konferencja w Kołobrzegu odbyła się w dniach 11-12 grudnia.

Osoba odpowiedzialna: Michał Milewski

Informację wprowadził/a: Monika Kondraszuk

Źródło: materiały pochodzą ze strony : mos.gov.pl
fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo