11.2 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNewsBiznesEksport owoców morza w Norwegii

Eksport owoców morza w Norwegii

Eksport-owocow-morza-w-Norwegii

Eksport owoców morza w Norwegii wzrasta każdego dnia

W I połowie 2014 wartość norweskiego eksportu owoców morza wyniosła 32,7 mld koron, co stanowi wzrost o 5,3 mld koron (lub 20%) w porównaniu z tym samym okresem ub. roku. Jeszcze nigdy wcześniej nie odnotowano tak wysokiej wartości, nie mówiąc o tym, że sam czerwiec br. zapisze się w pamięci jako nowy rekordowy miesiąc eksportu tych produktów.

„- Norwegia jest ważnym dostawcą owoców morza na rynku światowym. Popyt na norweskie produkty w I połowie br. był bardzo duży. Wzrost eksportu owoców morza nastąpił przede wszystkim dzięki temu, że wzrost popytu na łososia jest większy niż wzrost jego podaży oraz z tego powodu, iż nasze tradycyjne rynki dorsza zażądały norweskiego dorsza po połowach zimowych”, mówi Egil Ove Sundheim, dyrektor ds. informacji rynkowej w Norweskiej Radzie ds. Ryb i Owoców Morza.

Rekordowa sprzedaż łososia w I połowie roku

Norweski eksport łososia w pierwszym półroczu wyniósł 21,5 mld koron, co oznacza wzrost o 4,1 mld koron (lub 24%) w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Jeśli spojrzeć na sam czerwiec, wzrost sprzedaży tego produktu sięgnął 400 mln koron (lub 14%). Średnia cena dla całego świeżego łososia norweskiego w czerwcu br. wyniosła NOK 36,03 koron w porównaniu do ceny NOK 40,97 w czerwcu 2013 roku.

Podobnie do ubiegłego miesiąca, największymi odbiorcami łososia z Norwegii są Polska, Francja i Rosja.

Eksport pstrąga, makreli i śledzia

Jeśli chodzi o eksport pstrąga, w I połowie br. odnotowano jego wzrost o 228 mln (lub 22%). W czerwcu br. jego eksport wyniósł 182 mln koron, tj. wzrost o 7 mln koron (lub 4%) w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku. Największymi odbiorcami norweskiego pstrąga są Rosja i Japonia.

Także wartość eksportu norweskiej makreli wzrosła o 260 mln koron (lub 41%) w pierwszym półroczu. Jej głównymi odbiorcami są Chiny i Nigeria.

Natomiast w przypadku śledzia, w omawianym okresie zanotowano spadek wartości eksportu o 140 mln koron (lub 10%). Także tegoroczny czerwiec charakteryzuje się spadkiem eksportu tego produktu (o 28%). Największymi rynkami zbytu dla norweskiego śledzia są Rosja i Niemcy.

Sprzedaż za granicę świeżego i mrożonego dorsza

Eksport świeżego dorsza, w tym filetów, wzrósł w pierwszym półroczu o 333 mln koron (lub 40%), natomiast eksport mrożonego, włącznie z filetami, o 245 mln koron (lub 30%).

Wartość eksportu norweskiego świeżego dorsza do krajów UE stanowi 97%, a mrożonego 60%. Reszta mrożonego produktu trafia głównie do Chin.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: sxc.hu

Polecamy artykuły:

Przemysł stoczniowy w Norwegii – wynagrodzenie
Imprezy targowe w Danii w 2014 roku
Saab kupił stocznie
Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Media w Oslo

Media w Oslo - ogromny wpływ na społeczeństwo Wprowadzenie Oslo, stolica Norwegii, jest miastem, w którym media odgrywają istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, informowaniu społeczeństwa...

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Tromsø 04.10.2023 r. Lokalizacja miejsca dyżuru: Clarion Hotel the Edge, Kaigata 6, 9008 Tromsø ; w sali “Prostneset”. Podczas dyżuru będą przyjmowane wyłącznie...

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Popularne artykuły

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Prom w Oslo