Festiwal WATCH DOCS już trwa

0
35
Festiwal-WATCH-DOCS-juz-trwa

Festiwal-WATCH-DOCS-juz-trwa

Filmy dokumentalne w obronie praw człowieka: rusza festiwal WATCH DOCS

5 grudnia 2014 r. w Warszawie rozpocznie się czternasta odsłona, organizowanego od 2001 roku, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Bezpłatne bilety na spektakle do odebrania w kasach kin.

Watchdogs, czyli „psy stróżujące”. Tym potocznym, angielskim terminem określa się organizacje pozarządowe, których zadaniem jest czuwanie nad właściwym sprawowaniem rządów przez organy władzy publicznej. Nazwa festiwalu to gra słów, połączenie angielskich wyrazów watch – „oglądać” i docs, skrótowego określenia filmów dokumentalnych.

Festiwal WATCH DOCS jest w chwili obecnej jednym z dwóch największych na świecie przeglądów filmowych poruszających tematykę ochrony praw człowieka i jednocześnie najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych w Polsce. Corocznie podczas pokazów prezentowanych jest kilkadziesiąt światowej klasy produkcji, łącznie oglądanych przez około siedemdziesiąt tysięcy osób.

WATCH DOCS to nie tylko filmy. Każdego roku w ramach festiwalu odbywają się także wystawy poruszające tematykę praw człowieka oraz prowadzone są dyskusje i spotkania panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, działaczy społecznych, publicystów i polityków.

Warto wspomnieć o tym, że WATCH DOCS to nie ma jedynie charakteru stacjonarnego. Festiwal jest platformą dla kina objazdowego, które każdego roku gości w licznych wideotekach studenckich, domach kultury, czy też szkolnych kołach filmowych, dzięki czemu poszerza świadomość o problemach współczesnego świata.

Organizatorami festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Społeczny Instytut Filmowy. Projekt jest współfinansowany ze środków funduszy norweskich w ramach programu dotyczącego wspierania różnorodności kulturowej i artystycznej.

Spektakle emitowane będą od 5 do 14 grudnia 2014 roku w kinach Muranów, Centrum Sztuki Współczesnej: LAB. oraz Antropos. Wstęp na imprezę jest wolny. Bezpłatne bilety będą do odebrania w kasach festiwalu w dniach projekcji.

Źródło: materiały pochodzą ze strony : eog.gov.pl
fot: eog.gov.pl