12.7 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaPrzewodnikInstytucjeJak wygląda kontakt z urzędami w Norwegii?

Jak wygląda kontakt z urzędami w Norwegii?

Kontakt z urzędami w Norwegii jest zazwyczaj dobrze zorganizowany i bezproblemowy. Większość najważniejszych instytucji posiada swoje strony internetowe, na których można znaleźć potrzebne informacje oraz wypełnić i przesłać dokumenty drogą elektroniczną. Urzędy norweskie często oferują możliwość umówienia się na spotkanie z konsultantem lub odbycie szybkiej rozmowy z urzędnikiem online. We wszystkich przypadkach dostępny jest też kontakt telefoniczny oraz e-mail lub tradycyjną pocztą.

Najważniejsze norweskie urzędy

Jedną z najważniejszych organizacji państwowych w Norwegii jest Skatteetaten, czyli urząd skarbowy. Instytucja ta odpowiada za podatki i opłaty, a także wydawanie różnych dokumentów – takich jak np. dowód osobisty czy paszport. Wiele spraw związanych z podatkami można załatwić przez internet, wykorzystując specjalny system elektronicznej deklaracji podatkowej e-skatt. Innym ważnym organem jest NAV, czyli urząd ds. zabezpieczenia społecznego. Instytucja ta odpowiada za ubezpieczenia zdrowotne, renty, zasiłki dla bezrobotnych i inne świadczenia. Wiele spraw związanych z NAV również można załatwić przez internet, korzystając z systemu usług elektronicznych e-tjenester. W przypadku zasiłków dla bezrobotnych warto skorzystać z usług doradcy zawodowego, który pomaga w poszukiwaniu pracy i składaniu wniosków.

Kolejna ważna instytucja to UDI, czyli Urząd ds. Cudzoziemców. Organizacja ta odpowiada za wydawanie pozwoleń na pobyt oraz paszportów, a także realizację wielu innych spraw związanych z imigracją. Usługi te również dostępne są przez system e-tjenester. W Norwegii istnieje ponadto wiele mniejszych instytucji odpowiedzialnych za różne sprawy, w tym np. urząd miasta, urząd gminy, urząd pracy czy urząd statystyczny.

Obowiązek językowy w Norwegii

Warto pamiętać, że w Norwegii istnieje obowiązek językowy. W praktyce oznacza to, że pracownicy urzędów muszą posługiwać się językiem norweskim lub angielskim. Osoby mówiące wyłącznie po polsku mogą więc pewne trudności w kontakcie z urzędnikiem. Bardzo często potrzebne są też tłumaczenia dokumentów na język norweski. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług tłumacza lub poszukać pomocy w firmach, które pomagają osobom z trudnościami językowymi. Tłumaczenia dokumentów z angielskiego na język norweski oferuje zespól specjalistów Polish Connection. Firma zapewnia też kompleksowe usługi związane z doradztwem podatkowym czy rachunkowością. Wszystkie tłumaczenia dokumentów z norweskiego na polski i odwrotnie wykonują doświadczeni translatorzy.

Inne formy kontaktu z urzędami w Norwegii

Inne formy kontaktu z urzędami w Norwegii

W Norwegii istnieje również możliwość skorzystania z tzw. „klageinstans” czyli instytucji odpowiedzialnej za rozpatrywanie skarg na decyzje wydane przez urzędy. Za jej pośrednictwem można odwołać się od decyzji urzędu, jeżeli jest ona przypuszczalnie niezgodna z prawem lub niesprawiedliwa. W takim przypadku często pomocne są tłumaczenia przysięgłe z języka norweskiego. Warto również wspomnieć, że w Norwegii istnieje uniwersalny system E-Box pozwalający na przesyłanie dokumentów i kontakt z urzędami przez internet. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ umożliwia szybkie otrzymywanie i przekazywanie dokumentacji czy powiadomień od urzędów. Aby skorzystać z tej usługi, należy zarejestrować się na stronie e-Box i potwierdzić swoją tożsamość z pomocą bankowości elektronicznej.

Kontakt z urzędami w Norwegii może być również ułatwiony dzięki systemowi pozwalającemu na uwierzytelnianie tożsamości przez internet. MinID to elektroniczny certyfikat uwierzytelniający, który można uzyskać za pośrednictwem banków lub operatorów telekomunikacyjnych. Umożliwia on korzystanie z elektronicznych usług państwowych bez konieczności przedstawiania dokumentów potwierdzających tożsamość.

Fot: polishconnection.no

PODOBNE ARTYKUŁY

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Fotowoltaika w Oslo

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Media w Oslo

Media w Oslo - ogromny wpływ na społeczeństwo Wprowadzenie Oslo, stolica Norwegii, jest miastem, w którym media odgrywają istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, informowaniu społeczeństwa...

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Tromsø 04.10.2023 r. Lokalizacja miejsca dyżuru: Clarion Hotel the Edge, Kaigata 6, 9008 Tromsø ; w sali “Prostneset”. Podczas dyżuru będą przyjmowane wyłącznie...

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Popularne artykuły

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Prom w Oslo