3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsEkologiaPolacy rocznie zużywają ok. 240 milionów baterii

Polacy rocznie zużywają ok. 240 milionów baterii

Polacy-rocznie-zuzywaja-ok-240-milionow-baterii

Polacy rocznie zużywają ok. 240 milionów jednorazowych baterii, które z racji swojego składu chemicznego są bardzo niebezpieczne.

Zawierają one wiele metali ciężkich takich jak: ołów, kadm, rtęć,  które nie ulegają neutralizacji i redukcji oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan.

Baterie mają bardzo krótki żywot, a uwalniane z nich metale ciężkie oraz cały szereg substancji toksycznych lub żrących wchodzących w skład baterii stanowią poważne zagrożenie.

Ołów – jest pierwiastkiem trującym i praktycznie niezniszczalnym. Ołów jest przyczyną wielu chorób, a zwłaszcza chorób umysłowych. Uszkadza on komórki nerwowe, powoduje upośledzenie umysłowe, niedorozwój dzieci, agresywność, wyraźnie skraca życie i jest najprawdopodobniej również przyczyną śmiertelności na choroby serca. Powoduje on również powstawanie nowotworów żołądka, jajników, nerek oraz białaczkę.

Kadm – niezależnie od drogi wchłaniania, głównie kumuluje się w wątrobie i nerkach, a także trzustce, jelitach i gruczołach, oraz płucach. Jest bardzo toksyczny i rakotwórczy.  Powoduje anemię oraz odwapnienie i deformację kości, zanik mięśni i węchu, impotencję, nadciśnienie oraz zaburzanie czynności nerek.

Rtęć- związek silnie trujący. Do organizmu dostaje się zarówno przez przewód pokarmowy, jak i przez drogi oddechowe. Może powodować uszkodzenia nerek, nadciśnienie, zmiany nowotworowe. Najsilniejszy szkodliwy wpływ rtęci dotyczy ośrodkowego układu nerwowego.

Nikiel – wywołuje zaburzenia w strukturze kwasów nukleinowych prowadzące do nowotworów jamy ustnej, gardzieli i płuc. W dużym stężeniu może uszkodzić błony śluzowe powodując reakcje alergiczne a nawet egzemę niklową.

Lit  – objawy toksyczne mogą dotyczyć wielu narządów.

Cynk –  kumuluje się w wątrobie i nerkach może obniżyć odporność, podnieść poziom cholesterolu a zwiększone dawki siarczanu cynku powodują nudności i wymioty.

Mangan –  ma niekorzystne działanie na układ nerwowy.

Informacja w ramach kampanii na rzecz prawidłowego zagospodarowania baterii i akumulatorów. Partnerem i zleceniodawcą kampanii jest Rocket Poland Sp. z o.o.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony recykling.pl
Fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo