4.6 C
Oslo
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsCiekawostkiPolskie tradycje w Norsk Folkemuseum w Oslo

Polskie tradycje w Norsk Folkemuseum w Oslo

polskie-tradycje-w-oslo

Polskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem w Norweskim Muzeum Etnograficznym (Norsk Folkemuseum) w Oslo

Wszyscy lubimy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku Norsk Folkemuseum przedstawia polskie tradycje i przygotowuje wydarzenie „Polskie Święta” 13 listopada w godz. 11.00 – 16.00.

Polacy mieszkający w Norwegii przywieźli ze sobą tradycję przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Z ich wielką pomocą Norsk Folkemuseum podjęło się przybliżenia naszych tradycji.

Ważnym elementem tego wydarzenia będzie zaprezentowanie tradycji szopek, przedstawiających scenę Narodzenia Pana Jezusa. Podczas gdy szopki krakowskie są w polskiej tradycji inspirowane bogatą architekturą Krakowa, to w Oslo zobaczymy szopkę zbudowaną na wzór najbardziej znanego i oryginalnego obiektu Norsk Folkemuseum – Kościoła klepkowego z Gol (Gol stavkyrkje). Szopka została wykonana na specjalne zamówienie przez krakowskiego artystę Andrzeja Majewskiego i z wielką pieczołowitością przewieziona do swojej siedziby w Oslo. Goście będą mieli okazję być świadkami jej uroczystego odsłonięcia.

Ponadto na dzieci oczekuje pieczenie piernika oraz przygotowywanie polskich i norweskich ornamentów z papieru. Będzie także polska tradycyjnie ubrana  świąteczna ubrana choinka, polskie kolędy i kosztowanie tradycyjnych bożonarodzeniowych potraw.

 

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo