Polskie tradycje w Norsk Folkemuseum w Oslo

0
104
polskie-tradycje-w-oslo

polskie-tradycje-w-oslo

Polskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem w Norweskim Muzeum Etnograficznym (Norsk Folkemuseum) w Oslo

Wszyscy lubimy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku Norsk Folkemuseum przedstawia polskie tradycje i przygotowuje wydarzenie „Polskie Święta” 13 listopada w godz. 11.00 – 16.00.

Polacy mieszkający w Norwegii przywieźli ze sobą tradycję przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Z ich wielką pomocą Norsk Folkemuseum podjęło się przybliżenia naszych tradycji.

Ważnym elementem tego wydarzenia będzie zaprezentowanie tradycji szopek, przedstawiających scenę Narodzenia Pana Jezusa. Podczas gdy szopki krakowskie są w polskiej tradycji inspirowane bogatą architekturą Krakowa, to w Oslo zobaczymy szopkę zbudowaną na wzór najbardziej znanego i oryginalnego obiektu Norsk Folkemuseum – Kościoła klepkowego z Gol (Gol stavkyrkje). Szopka została wykonana na specjalne zamówienie przez krakowskiego artystę Andrzeja Majewskiego i z wielką pieczołowitością przewieziona do swojej siedziby w Oslo. Goście będą mieli okazję być świadkami jej uroczystego odsłonięcia.

Ponadto na dzieci oczekuje pieczenie piernika oraz przygotowywanie polskich i norweskich ornamentów z papieru. Będzie także polska tradycyjnie ubrana  świąteczna ubrana choinka, polskie kolędy i kosztowanie tradycyjnych bożonarodzeniowych potraw.

 

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji