3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsCiekawostkiProjekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich

Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich

Projekty-ktore-zostaly-zrealizowane-z-funduszy-norweskich

Projekt: Kulturowe dziedzictwo

 

Nowe Sukiennice

Choć w wymiarze ekonomicznym zasoby dziedzictwa narodowego są podstawą jego przemysłu kulturalnego i rozwoju turystyki kulturalnej, są one przede wszystkim jednym z najważniejszych elementów dających poczucie „zakorzenienia” jednostce, społecznościom lokalnym i całemu narodowi. W czasach narastającej globalizacji i rewolucji technologicznej ludzie potrzebują w swoim otoczeniu obiektów świadczących o lokalnej specyfice historii, tradycji i kultury.

Muzeum Narodowe w Krakowie, najstarsze narodowe muzeum w Polsce, od 1879 roku prezentuje swoje zbiory w krakowskich Sukiennicach, które były jego pierwszą, historyczną siedzibą. Od ponad 125 lat Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach stanowi jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta Krakowa. Niestety, po tylu latach nieprzerwanej eksploatacji znalazła się w stanie urągającym jej historycznej randze i wartości.

Przedmiotem projektu był remont i modernizacja Galerii. Realizacja projektu była jedną z największych i najważniejszych inwestycji konserwatorskich w Polsce.Przedsięwzięcie rozpoczęło się od wielkiej operacji logistycznej, którą była dyslokacja z Sukiennic blisko 1400 obrazów i rzeźb. Prawie wszystkie dzieła zostały przetransportowane do Niepołomic, gdzie w Zamku Królewskim urządzono wystawę „Sukiennice w Niepołomicach”.

Dzięki projektowi odrestaurowano zabytkową architekturę, wymieniono wszystkie instalacje, wprowadzono rozwiązania techniczne służące bezpiecznemu przechowywaniu i eksponowaniu zbiorów, a budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace remontowe prowadzone były pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Dzięki przebudowie, w zabytkowym budynku pozyskano nowe pomieszczenia i przestrzenie o łącznej powierzchni ponad 1000 m². W sumie ogólna powierzchnia wyremontowanej Galerii wyniosła ponad 3000 m².

Dużym przeobrażeniom uległa aranżacja i wystrój wnętrz. W muzeum przywrócono nastrój i klimat dziewiętnastowiecznej galerii sztuki. Niezwykle ważnym punktem realizacji projektu stała się nowa koncepcja ekspozycji sztuki polskiej XIX wieku. W oparciu o najnowsze badania i interpretacje sztuki tego okresu powstał scenariusz, zgodnie z którym sale galeryjne otrzymały nowe nazwy. Nowością w Galerii jest dodatkowa Sala Wystaw Zmiennych, w której zaplanowano liczne wystawy i pokazy, związane przede wszystkim z dziewiętnastowieczną sztuką polską i europejską.

W uzupełnieniu tradycyjnej Galerii powstały też nowe pomieszczenia (m.in. Multiteka, Mediateka, Atelier), gdzie przy pomocy różnorodnych działań edukacyjnych i multimedialnych form przekazu, realizowana jest muzealna polityka upowszechniania, edukacji i promocji sztuki.

Efektem końcowym inwestycji jest nowoczesne muzeum, odpowiadające standardom XXI wieku, tak w zakresie ochrony i konserwacji dzieł sztuki, jak i działalności wystawienniczej, popularyzatorskiej i edukacyjnej. Nowe Sukiennice cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Przez pierwsze 3 dni po otwarciu, Galerię w Sukiennicach odwiedziło 10 tysięcy osób, a przez pierwsze 3 miesiące około 72 tysiące.

Fot: Zdjęcia przekazane przez beneficjenta
Źródło: Serwis funduszy norweskich i funduszy EOG (eog.gov.pl)

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo