12.7 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNewsWitold Waszczykowski podczas Szczytu NATO

Witold Waszczykowski podczas Szczytu NATO

Witold-Waszczykowski-podczas-Szczytu-NATO

Minister Witold Waszczykowski podczas drugiego dnia Szczytu NATO w Warszawie

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, rozmowy bilateralne oraz udział w sesjach plenarnych były głównymi punktami drugiego dnia obrad Szczytu NATO w Warszawie z udziałem ministra Witolda Waszczykowskiego.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że po 25 latach Grupa Wyszehradzka to marka rozpoznawalna w Europie. – Uznaliśmy, że mając to doświadczenie i poważne kwestie w Europie warto utrzymać tę grupę konsultacyjną – dodał szef MSZ. Zaznaczył przy tym, że ” jako Grupa Wyszehradzka będziemy spotykać się też z zaproszonymi gośćmi, w formule V4 plus jeden, np. z Ukrainą, z krajami dalej położonymi od Europy, które są zainteresowane konsultacjami z Grupą”.

W sobotę minister Waszczykowski rozmawiał z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Philipem Hammondem. Podczas spotkania jednym z głównych tematów były wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Minister Waszczykowski podkreślił, że Polska szanuje decyzję społeczeństwa brytyjskiego. Odnosząc się do relacji bilateralnych minister Waszczykowski zaznaczył, że Wielka Brytania pozostaje strategicznym partnerem Polski, w tym w obszarze polityki bezpieczeństwa. Minister Philip Hammond wyraził duże zainteresowanie strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej podczas polskiej prezydencji. W trakcie spotkania ministrowie podkreślili wagę ustaleń Szczytu NATO w Warszawie dla Sojuszu i bezpieczeństwa wschodniej flanki. Decyzje podjęte w Warszawie ministrowie ocenili, jako wyraźny znak solidarności państw członkowskich NATO. Minister Waszczykowski oraz minister Hammond omówili także bieżącą sytuację na Ukrainie.

Z kolei o współpracy regionalnej, przyszłości Unii Europejskiej oraz relacjach Szwecji z NATO rozmawiał minister Witold Waszczykowski z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström.

Minister Waszczykowski w sobotę spotkał się również z ministrami spraw zagranicznych Ukrainy Pavlo Klimkinem, Afganistanu Salahuddin Rabbanim oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michaelem R. Turnerem, który podziękował szefowi polskiego MSZ za bardzo dobrą organizację Szczytu w Warszawie.

Minister wziął ponadto udział w spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej oraz Komisji NATO-Ukraina. Uczestniczył również w rozmowach prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Davidem Cameronem i prezydentem Petro Poroszenko.

 

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Biuro Rzecznika Prasowego, Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: oslo.msz.gov.pl

PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Media w Oslo

Media w Oslo - ogromny wpływ na społeczeństwo Wprowadzenie Oslo, stolica Norwegii, jest miastem, w którym media odgrywają istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, informowaniu społeczeństwa...

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Tromsø 04.10.2023 r. Lokalizacja miejsca dyżuru: Clarion Hotel the Edge, Kaigata 6, 9008 Tromsø ; w sali “Prostneset”. Podczas dyżuru będą przyjmowane wyłącznie...

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Popularne artykuły

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Prom w Oslo