Witold Waszczykowski podczas Szczytu NATO

0
33
Witold-Waszczykowski-podczas-Szczytu-NATO

Witold-Waszczykowski-podczas-Szczytu-NATO

Minister Witold Waszczykowski podczas drugiego dnia Szczytu NATO w Warszawie

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, rozmowy bilateralne oraz udział w sesjach plenarnych były głównymi punktami drugiego dnia obrad Szczytu NATO w Warszawie z udziałem ministra Witolda Waszczykowskiego.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że po 25 latach Grupa Wyszehradzka to marka rozpoznawalna w Europie. – Uznaliśmy, że mając to doświadczenie i poważne kwestie w Europie warto utrzymać tę grupę konsultacyjną – dodał szef MSZ. Zaznaczył przy tym, że ” jako Grupa Wyszehradzka będziemy spotykać się też z zaproszonymi gośćmi, w formule V4 plus jeden, np. z Ukrainą, z krajami dalej położonymi od Europy, które są zainteresowane konsultacjami z Grupą”.

W sobotę minister Waszczykowski rozmawiał z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Philipem Hammondem. Podczas spotkania jednym z głównych tematów były wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Minister Waszczykowski podkreślił, że Polska szanuje decyzję społeczeństwa brytyjskiego. Odnosząc się do relacji bilateralnych minister Waszczykowski zaznaczył, że Wielka Brytania pozostaje strategicznym partnerem Polski, w tym w obszarze polityki bezpieczeństwa. Minister Philip Hammond wyraził duże zainteresowanie strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej podczas polskiej prezydencji. W trakcie spotkania ministrowie podkreślili wagę ustaleń Szczytu NATO w Warszawie dla Sojuszu i bezpieczeństwa wschodniej flanki. Decyzje podjęte w Warszawie ministrowie ocenili, jako wyraźny znak solidarności państw członkowskich NATO. Minister Waszczykowski oraz minister Hammond omówili także bieżącą sytuację na Ukrainie.

Z kolei o współpracy regionalnej, przyszłości Unii Europejskiej oraz relacjach Szwecji z NATO rozmawiał minister Witold Waszczykowski z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström.

Minister Waszczykowski w sobotę spotkał się również z ministrami spraw zagranicznych Ukrainy Pavlo Klimkinem, Afganistanu Salahuddin Rabbanim oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michaelem R. Turnerem, który podziękował szefowi polskiego MSZ za bardzo dobrą organizację Szczytu w Warszawie.

Minister wziął ponadto udział w spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej oraz Komisji NATO-Ukraina. Uczestniczył również w rozmowach prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Davidem Cameronem i prezydentem Petro Poroszenko.

 

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Biuro Rzecznika Prasowego, Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: oslo.msz.gov.pl