Ile Polaków będzie kosztowała wyprawka

0
37
Ile-Polakow-bedzie-kosztowala-wyprawka

Ile-Polakow-bedzie-kosztowala-wyprawka

Czas na wydatki szkolne

Ostatnie tygodnie poprzedzające rok szkolny to dla budżetu domowego trudny okres. Choć za sprawą rządowego programu wiele dzieci otrzyma podręczniki bezpłatnie, to są uczniowie, których rodzice muszą sięgnąć do portfeli. Ile będzie nas kosztowała wyprawka? Według ekspertów średnio 683 zł.

Jak wynika z Barometru Providenta, 20% rodziców wyda na podręczniki i artykuły szkolne dla dzieci nie więcej niż 500 zł, 27% – od 500 do 700 zł, a 23% – powyżej 700 zł. „Co ciekawe, więcej pieniędzy na wyprawkę szkolną przeznaczą mieszkańcy wsi, ok. 780 zł. Osoby mieszkające w miastach wydadzą o 100–200 zł mniej” – zaznacza w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Przemysław Kasza, specjalista ds. badań, analiz i raportowania z Provident Polska.

Zakup wyprawki szkolnej można podzielić na trzy etapy. 14% wydatków jest ponoszonych do końca lipca, 58% – w sierpniu, a 28% – dopiero we wrześniu. „72% Polaków zakupy do szkoły sfinansuje ze swoich bieżących dochodów, 36% oszczędzało na ten cel, 8% liczy na pomoc rodziny i znajomych, 5% weźmie zaś pożyczkę. W przypadku rodzin uboższych aż 16% ma nadzieję na pomoc najbliższych, a 8% skorzysta z pożyczki” – informuje ekspert.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com