3.7 C
Oslo
czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaNewsJak ułatwić sobie przyjazd do Norwegii?

Jak ułatwić sobie przyjazd do Norwegii?

OsloO zaletach Norwegii nie trzeba przekonywać nikogo, kto już się tam znalazł. Malownicze krajobrazy, czyste powietrze i fascynująca kultura ściągają turystów. Wysoki standard życia, świetne warunki mieszkaniowe i dobrze płatna praca kuszą wszystkich tych, którzy chcieliby się tu osiedlić. Przeprowadzka do Norwegii nie musi być zresztą niczym skomplikowanym. Jak sobie ją ułatwić?

Przede wszystkim należy zapoznać się z wszelkimi zasadami, które dotyczą osób zamierzających osiedlić się w tym kraju. Norwegia nie wymaga pozwoleń na pracę lub pobyt. Konieczna jest jednak rejestracja online i zgłoszenie się do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych lub na policję, jeśli zamierzamy pozostać tam dłużej niż trzy miesiące. W takim wypadku zostanie nam wydany certyfikat rejestracji. To pierwszy krok, który należy wykonać, przeprowadzając się do Norwegii. Zarejestrować się powinni m.in. pracobiorcy, studenci, usługodawcy czy osoby samozatrudnione. Ale nie chodzi tylko o to. Warto na przykład zainteresować się tym, czy w miejscowości, do której się wybieramy, organizowane są kursy językowe, czy można liczyć na zasiłek na dziecko, etc.

Zapoznanie się z lokalnym prawem – a tym samym i własnymi obowiązkami i przywilejami – oraz kulturą i zwyczajami to jednak nie jedyna rzecz, którą należy się zająć przed przyjazdem. Norwegia jest krajem, do którego najlepiej przyjechać, mając już na oku jakąś pracę. Wybranie się tam, aby dopiero na miejscu szukać zajęcia, może nie być najlepszym pomysłem. Dobrze płatną pracę wcale nie tak łatwo tu znaleźć, a bariera językowa też może być sporą przeszkodą, zwłaszcza na początku. Jest to tym ważniejsze, gdy zamierzamy sprowadzić do Norwegii rodzinę.

Samą przeprowadzkę najlepiej zorganizować z firmą specjalizującą się w tego rodzaju usługach, chyba że nasz dobytek nie jest rzeczywiście zbyt duży. Należy jednak upewnić się co do tego, jak wyglądają kwestie celne, aby mieć pewność, że wjedziemy do Norwegii bez niespodzianek. Firmy takie jak Jupiter (http://jupiter-przeprowadzki.pl/przeprowadzki-norwegia), dzięki którym szybko i bezproblemowo można przewieźć mienie do innego kraju, pomagają też w tego rodzaju formalnościach. Można w ich wypadku liczyć na kompleksowe wsparcie. Oprócz planowania przeprowadzki dotyczy to także jej organizacji i realizacji.

Firmy takie jak Jupiter dostarczą odpowiedni sprzęt do przewozu dobytku, zadbają o odpowiednią liczbę materiałów i pudeł do pakowania. Wykorzystują one narzędzia, dzięki którym mogą przewieźć nieporęczne, ciężkie meble czy urządzenia i obiekty – transport sejfu czy fortepianu to dla nich nie problem. Co ważne, w przeciwieństwie do własnych prób przewozu, ładunek transportowany przez firmę przeprowadzkową jest obejmowany ubezpieczeniem – warto się jednak upewnić, czy firma faktycznie taką usługę oferuje. Istotne jest także to, że dbając o klienta, przedsiębiorstwa te gwarantują terminowość, a ich doświadczenie pomaga uniknąć wielu problemów, np. tych związanych z nieumiejętnym rozmieszczeniem ładunku na samochodzie. A co, gdy z jakiegoś powodu zdecydujemy się opuścić Norwegię? W takim wypadku firma Jupiter również może pomóc w przeprowadzce.

Planując osiedlenie się w Norwegii, warto wziąć jeszcze pod uwagę jedną rzecz – może to być kosztowna operacja. Wynajęcie czy zakup mieszkania, bilety, przewóz mienia, pierwsze opłaty – to wszystko będzie kosztować. Do tego dochodzi czasochłonność niektórych procedur. Mimo to warto spróbować, bo Norwegia to gościnny i piękny kraj, więc jeśli tylko uda nam się w nim zaaklimatyzować, na pewno nie będziemy tego żałować.

Fot. jupiter-przeprowadzki.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo