15.3 C
Oslo
piątek, 22 września, 2023
Strona głównaNewsBiznesNorweskie fundusze w Warszawie

Norweskie fundusze w Warszawie

Norweskie-fundusze-w-Warszawie

Fundusze norweskie w sercu Warszawy

Stara Pomarańczarnia, niegdyś zwana Wielką Oranżerią to miejsce o unikalnym charakterze. Przy 18 mln PLN wsparcia z funduszy norweskich, ten przepiękny obiekt, znajdujący się w samym sercu jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie, już za dwa lata otworzy się dla zwiedzających w nowej odsłonie.

Zaprojektował ją w XVIII wieku królewski architekt włoskiego pochodzenia, Dominik Merlini. Jest miejscem, w którym można oglądać Królewską Kolekcję Rzeźby oraz unikatowy zbiór rzeźb wybitnych polskich rzeźbiarzy obejmujący eksponaty od XVI do XX wieku. Tutaj też znajduje się Teatr Królewski – jeden z niewielu zachowanych, autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie, jedyny taki w Polsce.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Fundacją Muzeów Regionu Østfold z Norwegii. To instytucja, pod której pieczą znajduje się zabytkowy, drewniany, użytkowany na co dzień XIX-wieczny teatr Fredrikshalds Teater w Halden, odpowiednik Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach Królewskich. Współpraca umożliwi poszerzenie zakresu badań o studium porównawcze dotyczące wpływu użytkowania obiektu na stan zachowania i warunki konserwatorskie w nim panujące – obecnie teatr stanisławowski nie jest użytkowany. Celem jest przywrócenie go szerokiej publiczności, a na jego scenie będą mogły odbywać się wyjątkowe koncerty i spektakle.

W efekcie przeprowadzonych prac w budynku Starej Pomarańczarni powstanie Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta. W Foyer oraz Ogrodzie Zimowym zostanie zaprezentowana Królewska Kolekcja Rzeźby na tle niedawno odkrytych malowideł według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, klasycystycznego architekta i dekoratora wnętrz. Będzie to miejsce, gdzie historia styka się z nowoczesnością dzięki obecności multimediów, ekranów dotykowych, które pozwolą w nowoczesny sposób poznawać dzieła sztuki oraz historię Starej Pomarańczarni.

Projekt przewiduje też szeroko zakrojony program edukacyjno-kulturalny. Zwiedzający będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z wybranymi rzeźbami, wykonywania szkiców i studium postaci wzorem królewskich artystów z epoki czy korzystania z multimediów dopełniających narracji wystawy.

Ekspozycja Galerii Rzeźby Polskiej mieszcząca się w skrzydle zachodnim Starej Pomarańczarni zostanie w pełni zmodernizowana i uzupełniona o nowy system wystawienniczy. W tej części przeznaczonej zarówno dla Zwiedzających Łazienki Królewskie indywidualnie, jak i grup szkolnych powstanie nowa przestrzeń edukacyjna złożona z trzech pomieszczeń: formierni, sali projekcyjnej oraz warsztatowej.

Po przeprowadzonych pracach Stara Pomarańczarnia będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i sensorycznymi. Osoby niewidome i słabowidzące podczas wizyty w Starej Pomarańczarni skorzystają z możliwości poznawania wybranych kopii rzeźb poprzez dotyk, uzupełnionego audiodeskrypcjami i tyflografikami. Zwiedzający z dysfunkcją słuchu staną się równoprawnymi uczestnikami warsztatów, spotkań i spektakli teatralnych dzięki zastosowaniu pętli indykacyjnych oraz wideotłumaczeń na język migowy.
Tekst za Muzeum Łazienki Królewskie

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Polsce
fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Fotowoltaika w Oslo

Fotowoltaika w Oslo - wykorzystaj energii słońca w Norwegii Fotowoltaika to innowacyjny sposób pozyskiwania energii elektrycznej, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Norwegia,...

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii we Wrocławiu Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Psie Pole prowadzi dochodzenie w związku z tragiczną śmiercią 28-letniego Leo K., zawodnika futbolu amerykańskiego...

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Popularne artykuły