8.3 C
Oslo
środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaNewsBiznesNorweskie fundusze w Warszawie

Norweskie fundusze w Warszawie

Norweskie-fundusze-w-Warszawie

Fundusze norweskie w sercu Warszawy

Stara Pomarańczarnia, niegdyś zwana Wielką Oranżerią to miejsce o unikalnym charakterze. Przy 18 mln PLN wsparcia z funduszy norweskich, ten przepiękny obiekt, znajdujący się w samym sercu jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie, już za dwa lata otworzy się dla zwiedzających w nowej odsłonie.

Zaprojektował ją w XVIII wieku królewski architekt włoskiego pochodzenia, Dominik Merlini. Jest miejscem, w którym można oglądać Królewską Kolekcję Rzeźby oraz unikatowy zbiór rzeźb wybitnych polskich rzeźbiarzy obejmujący eksponaty od XVI do XX wieku. Tutaj też znajduje się Teatr Królewski – jeden z niewielu zachowanych, autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie, jedyny taki w Polsce.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Fundacją Muzeów Regionu Østfold z Norwegii. To instytucja, pod której pieczą znajduje się zabytkowy, drewniany, użytkowany na co dzień XIX-wieczny teatr Fredrikshalds Teater w Halden, odpowiednik Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach Królewskich. Współpraca umożliwi poszerzenie zakresu badań o studium porównawcze dotyczące wpływu użytkowania obiektu na stan zachowania i warunki konserwatorskie w nim panujące – obecnie teatr stanisławowski nie jest użytkowany. Celem jest przywrócenie go szerokiej publiczności, a na jego scenie będą mogły odbywać się wyjątkowe koncerty i spektakle.

W efekcie przeprowadzonych prac w budynku Starej Pomarańczarni powstanie Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta. W Foyer oraz Ogrodzie Zimowym zostanie zaprezentowana Królewska Kolekcja Rzeźby na tle niedawno odkrytych malowideł według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, klasycystycznego architekta i dekoratora wnętrz. Będzie to miejsce, gdzie historia styka się z nowoczesnością dzięki obecności multimediów, ekranów dotykowych, które pozwolą w nowoczesny sposób poznawać dzieła sztuki oraz historię Starej Pomarańczarni.

Projekt przewiduje też szeroko zakrojony program edukacyjno-kulturalny. Zwiedzający będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z wybranymi rzeźbami, wykonywania szkiców i studium postaci wzorem królewskich artystów z epoki czy korzystania z multimediów dopełniających narracji wystawy.

Ekspozycja Galerii Rzeźby Polskiej mieszcząca się w skrzydle zachodnim Starej Pomarańczarni zostanie w pełni zmodernizowana i uzupełniona o nowy system wystawienniczy. W tej części przeznaczonej zarówno dla Zwiedzających Łazienki Królewskie indywidualnie, jak i grup szkolnych powstanie nowa przestrzeń edukacyjna złożona z trzech pomieszczeń: formierni, sali projekcyjnej oraz warsztatowej.

Po przeprowadzonych pracach Stara Pomarańczarnia będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i sensorycznymi. Osoby niewidome i słabowidzące podczas wizyty w Starej Pomarańczarni skorzystają z możliwości poznawania wybranych kopii rzeźb poprzez dotyk, uzupełnionego audiodeskrypcjami i tyflografikami. Zwiedzający z dysfunkcją słuchu staną się równoprawnymi uczestnikami warsztatów, spotkań i spektakli teatralnych dzięki zastosowaniu pętli indykacyjnych oraz wideotłumaczeń na język migowy.
Tekst za Muzeum Łazienki Królewskie

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Polsce
fot: freeimages.com

PODOBNE ARTYKUŁY

Ambasada RP w Oslo – remont

Wybory za granicą w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Najnowsze wiadomości

Praca sezonowa w Oslo

Praca sezonowa w Oslo - Twoja szansa na pracę i przygodę w Norwegii Poszukujesz pracy sezonowej w Oslo? Szukaj nie dalej! To doskonałe miejsce na...

Ambasada RP w Oslo – remont

Ambasada RP w Oslo - remont ogrodzenia Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy projekt remontu ogrodzenia naszej placówki w Oslo! "Szanowni Państwo, Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie zainteresowane podmioty do...

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Popularne artykuły

Praca sezonowa w Oslo

Ambasada RP w Oslo – remont

Zarobki w Oslo

Wybory za granicą w Oslo

Wymagania językowe w Oslo

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo