15.3 C
Oslo
piątek, 22 września, 2023
Strona głównaNewsNorweskie ryby i owoce morza w Polsce

Norweskie ryby i owoce morza w Polsce

Norweskie-ryby-i-owoce-morza-w-Polsce

Polska największym rynkiem eksportowym dla norweskich ryb i owoców morza

 

Polska jest również wielkim centrum przetwórstwa ryb w Europie: 60 % wyrobów z ryb eksportuje się na rynki zagraniczne, głównie do UE. Dwieście czterdzieści pięć firm w Polsce produkuje około 450 tys. ton gotowych wyrobów z ryb, o wartości 7,8 mld PLN. Zobacz infografikę na ten temat!

Norwegia jest największym po Chinach eksporterem ryb na świecie, a Polska jest największym rynkiem eksportowym dla norweskich ryb i owoców morza.

Według najnowszych statystyk, Norwegia eksportuje taką ilość owoców morza, głównie łososia i dorsza, z której może powstać dziennie aż ok. 37 mln posiłków, co oznacza, że eksport tych produktów w ubiegłym roku uzyskał najwyższy wynik w historii. Nie mniej niż 1/5 populacji świata skosztowała ich przynajmniej raz! Największym importerem norweskiego łososia jest ostatnio Polska.

„- Nie mogliśmy przypuszczać, że 2014 rok okaże się naszym najlepszym rokiem w historii w uwagi na fakt, że w sierpniu Rosja wprowadziła zakaz importu produktów z Norwegii”, powiedziała norweska Minister ds. Rybołówstwa Elisabeth Aspaker. „- Mamy teraz najlepszy dowód na to, że popyt na norweskie owoce morza jest większy niż oczekiwano, a nasz przemysł skutecznie rozpoznaje nowe rynki zbytu”.

W 2014 roku eksport norweskich owoców morza wzrósł o 12% w porównaniu z wcześniejszym rokiem, i o całe 25% licząc od 2012 r.

Poza bijącym rekordy popularności wśród produktów eksportowych norweskim łososiem, wzrost zainteresowania przeżywa obecnie dorsz. W 2013 roku eksport świeżego norweskiego dorsza wzrósł o 60%!

„- W bieżącym roku Norwegia zajmie się ustanowieniem nowego systemu, który zapewni przewidywalność i zrównoważony wzrost w przemyśle hodowlanym. Jednocześnie zaproponujemy rozwiązania, mające na celu zwiększenie rentowności sektora rybołówstwa”, zapowiedziała Minister Aspaker

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl
Fot: amb-norwegia.pl

PODOBNE ARTYKUŁY
[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Fotowoltaika w Oslo

Fotowoltaika w Oslo - wykorzystaj energii słońca w Norwegii Fotowoltaika to innowacyjny sposób pozyskiwania energii elektrycznej, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Norwegia,...

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii

Zgon 28-letniego obywatela Norwegii we Wrocławiu Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Psie Pole prowadzi dochodzenie w związku z tragiczną śmiercią 28-letniego Leo K., zawodnika futbolu amerykańskiego...

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Popularne artykuły