12.7 C
Oslo
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNewsPermittering w Norwegii

Permittering w Norwegii

Permittering-w-Norwegii

Permittering w Norwegii, czyli tymczasowe zwolnienie z pracy

Każdy pracodawca, który nie może przez pewien czas zapewnić pracę swojemu pracownikowi, może go zwolnić tymczasowo, czyli wysłać na tzw. permittering. Pracodawca taki zobowiązany jest do wypłaty ciągłości pensji przez pierwsze 20 dni trwania tymczasowego zwolnienia (tzw. lønnsplikt) – po tym okresie wypłatę świadczeń przejmuje norweski Urząd Pracy i Spraw Socjalnych NAV. Owe 20 dni to czas, w którym należy wystąpić do NAV-u o zasiłek dla bezrobotnych podczas tymczasowego zwolnienia (nor. dagpenger ved permittering). Zasiłek ten ma na celu zastąpić tymczasowo utracony dochód. Czas wypłacania zasiłku jest ograniczony do 26 tygodni w okresie 18-to miesięcznym.

Zasady permittringu muszą być jasno określone w zaświadczeniu (nor. versel om permittering), które wystawia pracodawca. Znaleźć się tam musi data wysłania na tymczasowe zwolnienie, ramy czasowe wypłaty pensji przez pierwsze 20 dni permitteringu, a przede wszystkim powód tymczasowego zwolnienia i, w miarę możliwości, data jego zakończenia.

Kto może ubiegać się o zasiłek podczas tymczasowego zwolnienia?

Dana osoba musi udokumentować, że przepracowała w Norwegii co najmniej jeden dzień, a utrata pracy nie jest z jej winy. Dodatkowo, wypłacony przychód tej osoby wyniósł co najmniej:

– 127 868 NOK w ostatnim zakończonym roku kalendarzowym (w ubiegłym roku) lub
– 255 735 NOK w przeciągu 3 ostatnich zakończonych lat kalendarzowych.

Ponadto czas pracy osoby tymczasowo zwolnionej został zredukowany o co najmniej 50 procent, a samo zwolnienie przez pracodawcę jest spowodowane faktycznym brakiem pracy lub innymi okolicznościami, na które pracodawca nie ma wpływu.

Wyjątkiem są osoby pracujące w przemyśle rybnym – w ich przypadku czas pracy musi zostać zredukowany o co najmniej 40 procent, a zasiłek może być wypłacany przez maksymalnie 52 tygodnie.

Jak ubiegać się o zasiłek podczas permitteringu?

Podczas trwania 20 dni, w których to pracodawca jest zobowiązany do ciągłej wypłaty pensji, należy przygotować wszystkie dokumenty potrzebne do podania o zasiłek, czyli:

1. kopię umowy o pracę,
2. dokument wysyłający na tymczasowe zwolnienie z pracy (nor. versel om permittering),
3. wydruk karty podatkowej za 2014 rok (nor. informasjon om skattekortet 2014 – skattetrekksmelding),
4. pozwolenie na pobyt w Norwegii (nor. registeringsbevis).

Kolejny krok to rejestracja on-line, jako poszukujący pracy na stronie NAV (www.nav.no). Osoba będąca na zasiłku dla bezrobotnych podczas tymczasowego zwolnienia zobowiązana jest do wysyłania co dwa tygodnie tzw. kart meldunkowych (meldekort). Karty te wysyła się elektronicznie poprzez swój profil na stronie nav.no/ Do rejestracji oraz wysyłania kart meldunkowych przydatne będą kody MinID lub metoda logowania BankID.

Całą procedurą tj. podaniem o permittering oraz rejestracją on-line, łącznie z przekazaniem klientowi instrukcji logowania oraz wysyłania kart meldunkowych, zajmuje się biuro NORLINK. Za naszym pośrednictwem można także zamówić kody MinID. Zapraszamy!

Autor: Ł. Miotk
Źródło: nav.no
Fot: sxc.hu

Norlink
Al.Grunwaldzka 178A/9, Gdańsk, pomorskie, 80-266 Gdańsk, Polska
Telefon: +48 58 352 43 93
Telefon komórkowy: +48 535 198 244
Email: biuro@norlink.pl
www: norlink.pl

Biuro Norlink czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach: od 9:00 do 16:00

PODOBNE ARTYKUŁY

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Fotowoltaika w Oslo

[td_block_social_counter custom_title="Nasze społeczności" block_template_id="td_block_template_1" facebook="#" manual_count_facebook="16985" twitter="#" manual_count_twitter="2458" youtube="#" manual_count_youtube="61453"]

Najnowsze wiadomości

Media w Oslo

Media w Oslo - ogromny wpływ na społeczeństwo Wprowadzenie Oslo, stolica Norwegii, jest miastem, w którym media odgrywają istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, informowaniu społeczeństwa...

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Tromsø 04.10.2023 r. Lokalizacja miejsca dyżuru: Clarion Hotel the Edge, Kaigata 6, 9008 Tromsø ; w sali “Prostneset”. Podczas dyżuru będą przyjmowane wyłącznie...

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Popularne artykuły

Media w Oslo

Dyżur konsularny w Tromsø

Dyżur konsularny w Bergen

Fotowoltaika w Oslo

Kultura i zwyczaje w Norwegii

Ceny biletów promowych w Oslo

Praca w Oslo dla Polaków

Prom w Oslo